YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Rus uçakları kadın ve çocukları vurdu'
'Rus uçakları kadın ve çocukları vurdu'
05 Ekim 2015 14:41
Suriyeli muhalif komutan Kasım, "Rus uçaklarının saldırılarında kadın ve çocuklar yaşamını yitirdi. Ruslar burada terörle mi mücadele ediyor yoksa Esed'i kurtarmak için mi geldi?" dedi.

Ahraru'ş- Şam'ın Cebel Ekrad bölgesindeki saha komutanlarından İbad Kasım, Suriye halkının devrimin başından bu yana çok sayıda darbe aldığını belirterek, "Dera kentinde çocukların sokağa ilk çıktığı günden bu yana halk sadece özgürlük istedi. Tüm dünyanın Suriye'ye yoğunlaşacağını düşünüyorduk. Ama olmadı" diye konuştu. 

Rusya'nın devrimin başından beri Esed'e yardım ettiğini vurgulayan Kasım, artık kendilerini kimin vurduğunu pek önemsemediklerini ifade etti. 

Kasım, Rus savaş uçaklarının sivilleri hedef aldığına dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ruslar, Cisr eş-Şuğur'da camiye (Ömer bin Hattab Cami) saldırdı. Cebel ez-Zaviye bölgesinde sivilleri vurdu. Rus uçaklarının saldırılarında kadın ve çocuklar yaşamını yitirdi. Rus uçakları burada terörle mi mücadele ediyor yoksa Esed'i kurtarmak için mi geldi? Yoksa Suriye'de tüm Müslümanlara hükmetmek için mi? Suriye'ye girerek ABD'ye, mevcudiyetini ispat etmeye mi çalışıyor? Rusya, sivil halka, camilere, ÖSO'ya, ılımlı muhaliflere, yardım kuruluşlarına, hatta tarım bölgelerine saldırıyor. Rusya, eğer terörle mücadele için geldiyse bunu ispat etmesi lazım."

"Rejim, zor durumdaydı"

Suriyeli İnsan Hakları savunucusu avukat ve gazeteci Selim el-Ömer de Rusya'nın bu desteğinin, Esed rejiminin ne kadar zor durumda olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Kasım, muhalif çatı yapılanması Fetih ordusunun Kardahaya (Esed'in Lazkiye'deki köyü) yönelmesinin Rusya'nın Suriye'ye müdahalesinin başlıca nedeni olduğunu savunarak, Rusya'nın, Suriye'de başarılı olamayacağı görüşünü dile getirdi. 

"Rusya, Suriye'de DAEŞ'le çatışmıyor"

Rusya'nın terör örgütü DAEŞ'le mücadele amacıyla Suriye'ye geldiğini ancak onlarla hiç savaşmadığını belirten Ömer, "Rus uçaklarının Şam, Hama ve Humus dışında Lazkiye'de bulunması bir Nusayri devletinin inşasına delalet eder" şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler