YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus uçakları ana okuluna saldırdı!
Rus uçakları ana okuluna saldırdı!
13 Ocak 2016 19:15
Suriye'de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'te muhaliflerin kontrolünde bulunan Zibdiye mahallesinde bir anaokuluna saldırması sonucu 3 çocuğun hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin Halep'teki sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgiye  göre, Rus uçaklarının Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolünde olan Zibdiye  mahallesinde bir anaokuluna saldırdı. Bombardımanın ardından 3 çocuk hayatını  kaybetti, 25 kişi yaralandı.Hava saldırısının yapıldığı bölgede büyük maddi hasar  meydana geldi.

Savaş uçaklarının saldırılarında yaralananların sivil araçlarla  bölgedeki sahra hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındığı bildirildi.

''Ruslar sivilleri öldürerek intikam alıyor"

Halep'te yerel aktivistlerden Ahmed Ebu Ammar, ''Rus savaş uçakları  Halep'te son günlerde sivil yerleşim birimlerinin yanında okulları hedef almaya  başladı. Rus uçakları geçen gün Anjara'da bir okula, dün Halep'te bir camiye,  bugün ise bir anaokuluna saldırdı. Ruslar, savaş meydanındaki yenilgiden dolayı  sivil halkı ve çocukları öldürerek intikam alıyor'' dedi.

Rusların hava saldırılarına rağmen rejimin Halep'te ilerleyemediğini  kaydeden Ammar, ''Ruslar rejime verdiği hava desteğine rağmen Esed güçleri Halep  vilayetinde muhaliflere karşı ciddi bir ilerleme kaydedemedi. Bu da Rusları daha  fazla sınırlı ve saldırgan yapıyor'' diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki terör  örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak  Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait  karargah ve eğitim kamplarıyla sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler