YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus siyasetçi Vladimir Jirinovski’den ilginç Obama
Rus siyasetçi Vladimir Jirinovski’den ilginç Obama
Rus siyasetçi Vladimir Jirinovski’den ilginç Obama
05 Kasım 2008 / 10:54 Güncelleme: 05 Kasım 2008 / 00:00

Rusya Duması Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski, ABD'de başkanlık seçimlerini Barack Obama'nın kazanmasını demokrasinin zaferi olarak değerlendirirken, bu zaferin ABD'nin çöküşüne mal olacağını savundu.


Liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti'nin resmi sitesinde ABD seçimleriyle ilgili görüşlerini anlatan Jirinovski, ABD'de yaşanan sürecin Sovyetler Birliği'nin son yıllarını anımsattığını belirtirken, "Obama ABD'yi yıkacak. Rusya için 4 Kasım'dan itibaren yeni bir dönem başlıyor" ifadelerini kullandı.


ABD'nin çöküşünün Rusya'nın dünyadaki siyasi itibarını yeniden kazanmasına yardımcı olacağını kaydeden Jirinovski, "Baltik Cumhuriyetleri de dâhil tüm eski Sovyet Cumhuriyetlerini yeniden Rusya'yla birleştireceğiz. Amerikan askerlerinin Irak'ı terk etmesi sonucunda İran ve Afganistan'ın güçlenmesi de Rusya'nın çıkarlarına uygun olacak. İslam Dünyası'ndaki genel durum tamamen değişecek. Afganistan'da Talibanlar yeniden yönetime gelecek. İran nükleer silah sahibi olacak. Hindistan ve Pakistan arasında ise nükleer savaş başlayacak" dedi.


Tüm bu söylediklerinin Rusya'nın çıkarlarına uygun olduğunu kaydeden Jirinovski, Obama'nın zaferinin Rusya'ya ekonomik çıkarlar da sağlayacağını savunurken, "Rusya rublesi değer kazanacak. Petrol ve doğalgazı sadece Rus rublesi karşılığında satacağız. Çin ile ilişkilerimizi yeniden düzenleyeceğiz. Çünkü Çin bizim düşmanımızdır. Obama'nın kazanması ABD'nin değil Rusya'nın daha fazla işine gelecek" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler