YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus işgaline karşı büyük direniş başlıyor
Kırım’da yüzlerce Tatarın Ukraynalı gönüllülerle birlikte oluşturduğu taburlardan biri olan Numan Çelebicihan Taburu’ndaki savaşçılar “Kırım bizimdir, işgale boyun eğmeyeceğiz” sözleriyle kararlı duruşlarını gösteriyorlar.
Rus işgaline karşı büyük direniş başlıyor
11 Mart 2016 / 10:20 Güncelleme: 11 Mart 2016 / 10:26

2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin ardından yaklaşık 20 bin Tatar Rusya'nın baskısından kaçarak Ukrayna'nın değişik şehirlerine ve Türkiye'ye sığındı. Kırım'ı Rus işgalinden kurtarmak isteyen yüzlercesi direniş örgütleri kurarak Kırım'ı Rus işgalinden kurtarmak için biraraya geldi. Yeni Şafak O örgütlerden biri olan Numan Çelebicihan Tatar Taburu'nu görüntüledi. Kırım'ın efsanevi müftüsünün adını taşıyan taburu kuran Lenur İslamov, direniş örgütlerinin hedefini anlattı.

RUSYA’NIN KÖTÜ EMELLERİNİ GÖRDÜLER!

Rusya'da yatırım yapan bir işadamı ve medya patronuyken Rus işgalinin ardından 3 gün gibi kısa bir süreliğine Kırım Başbakan Yardımcılığı yapan İslamov, kendi ifadesiyle “Rusya'nın Kırım üzerinde kötü emelleri olduğunu gördü ve görevinin 3. gününde ayrılmaya karar verdi." İslamov, “Bana Kadirov olmamı teklif ettiler. Tarihimizde bir tane Şahin Giray zaten var, ikinciye ihtiyacımız yok. Tatarca yayın yaptığımız TV kanalımıza Rus bayrağı koymamızı istediler. Kırım'ı yılan gibi sıktılar" dedi. Direniş örgütlerinin Kırım'daki işgali bitirmek için hayatını ortaya koyan insanlardan oluştuğunu kaydeden İslamov, “Kırım bizim vatanımız, biz İstanbul'da yaşamayı biliyoruz ama sınır bölgesinde bekliyoruz.

‘ÖLMEKTEN DEĞİL BÖYLE YAŞAMAKTAN KORKAR İNSAN’

Tarihte daha önce de işgal vardı ama Ruslar tutunamayıp gitti. Ölmekten değil, böyle yaşamaktan korkar insan. Bunlar bizim tarihimizde kalır, torunlarımız bilecek. Vatanımızı korumak zorundayız" ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE ÖZERKLİK İSTİYORLAR

“Kırım Tatarlarının özerkliğini savunuyoruz" diyen İslamov'un taburu ile Ukrayna devleti arasında bir protokol de imzalanmış durumda. Numan Çelebicihan Taburu, Rusya'nın Kırım işgalinin ardından Ukrayna tarafından kurulan iki yeni sınır kapısı Çongar ve Kalançak'ın muhafazasına yardımcı oluyor. Bu protokolle örgüt legalleşme yolunda bir adım atmış oldu. Ukrayna, Kırım'a mal girişini yasaklayarak yarımadayı dünyadan izole etmeye çalışıyor. Kırım'ın karayoluyla dünya bağlantısı Ukrayna tarafından kesilmiş durumda.

İSİM BABASI KATLEDİLEN KIRIM MÜFTÜSÜ!

Kırım'ı Rus işgalinden kurtarmayı amaçlayan tabur ismini, Bolşevik İhtilali'nin ardından Kırım Tatar Muhtar Halk Cumhuriyeti'ni kuran ve ardından Kızılordu tarafından katledilen Kırım Müftüsü Numan Çelebicihan'dan alıyor. Çelebicihan, Kırım Tatarlarının yakın tarihteki en önemli siyasi ve dini lideri olarak kabul ediliyor.

DESTEK İDDİALARI YALANLANMIŞTI

Türkiye'nin Kırım Tatar taburlarını desteklediği iddiaları daha önce yetkili makamlarca yalanlanmıştı. İşgal altındaki Kırım'da bulunan 300'ü aşkın organizasyon ve dernek de geçtiğimiz günlerde bir konferans düzenlemiş, konferansın sonunda yayınlanan bildiride, sözkonusu askeri birliklerin 'Kırım Müslümanlarını tehlikeye attığı ve itibar edilmemesi gerektiği' belirtilmişti.

RUS İŞGALİNE KARŞI DİRENİŞ İÇİN BİRLEŞECEKLER!

Tatar silahlı örgütleri, Rus işgaline karşı direniş için birleşmeyi hedefliyor. Kırım'a 3 kilometre mesafedeki bir bölgede kurulan Numan Çelebicihan Taburu ile İsa Akaev'in kurduğu Kırım Taburu'nun tek çatı altında birleşme sine yönelik olarak temaslar sürüyor.

 // koln
Allah yardimciniz olsun gorunen ve gorunmeyen belalardan korusun yar ve yardimciniz olsun Amin...
11 Mart 2016 19:49
sonuna@kadar@destekliyorum
 // ahmet
Sonuna kadar destekliyorum sizi.
Türkiye ve bütün müslüman alemi bu yiğitlere yardım etmeliler.
Ne kadar modern silah varsa verilmeli....
11 Mart 2016 17:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler