YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus ekonomisine bir şok daha
Rus ekonomisine bir şok daha
18 Şubat 2016 19:00
Ekonomik krizin devam ettiği Rusya'dan bir kötü haber daha geldi. Rusya Enerji Bakanlığı, ülkenin petrol üretimi için korkutan tabloyu açıkladı. 2020-2025 yıllarına doğru üretimin yüzde 14 düşebileceği bildirildi.

Petrol fiyatlarının son zamanların en düşük seviyelerine gerilemesi Rusya ekonomisini sarstı. Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan ülke büyük zarar etti ve bunun üzerine harekete geçti. 

Suudi Arabistan ile Rusya, petrol üretimini düşürme kararı aldı ancak uzmanlar, enerji sektörü şirketlerinin iflasın eşiğinde olduğunu söylüyor. Buna bağlı olarak Rusya Enerji Bakanlığı, korkutan tabloyu açıkladı.

Hükümete sunulan stres senaryosu raporuna göre ülkenin petrol üretiminin 2020-2025 yıllarına doğru yüzde 14 gerileyerek 460 milyon tona düşebileceği belirtildi. Ayrıca, varil başına 33 dolara düşen petrol fiyatlarının, 2020'ye kadar tekrar 42 dolar seviyesine çıkabileceği ifade edildi.

Raporda sunulan tahminlere göre, petrol fiyatlarının 2017'ye kadar varil başına 31-33 dolar arasında kalması beklenirken, fiyatların 2020'ye doğru varil başına tekrar 42 dolar seviyesine çıkabileceği belirtiliyor.

Çin'deki ekonomik durgunluk ve Orta Doğu'dan ucuz petrol arzının devam etmesi halinde söz konusu senaryonun gerçekleşebileceği vurgulandı. Petrol piyasalarındaki önemli aktörlerin fiyatlar üzerindeki etkisini kaybetmesi nedeniyle de fiyatların düşük seyretmeye devam edebileceğine işaret ediliyor.

Ekonomik çöküş durdurulamıyor

Ukrayna'daki faaliyetleri yüzünden uygulanan yaptırımlara karşılık olarak Rusya, ABD ve birçok Avrupa ülkesine ambargo kararı almıştı. Türkiye'nin, sınırını ihlal eden Rus jetini düşürmesi nedeniyle Türkiye'den de bazı gıda ürünlerinin ithalatını durdurmuştu. 

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, geçtiğimiz yıl ülkenin perakende sektör hacminde bir önceki yıla kıyasla yüzde 10'luk küçülme gerçekleşti. Bu, sektörün 1970'ten bu yana gösterdiği en kötü performansa işaret ediyor.

Yıllık tüketici enflasyonunun geçen yıl yüzde 15,5 seviyesine çıktığı Rusya'da, yoksulluk oranındaki artış da bir başka kritik mesele olarak göze çarpıyor. 

Yoksulluk sınırının yaklaşık 120 dolar seviyesinde kabul edildiği 2015'te, bu sınırın altında yaşayan nüfus geçen yıl yüzde 13 arttı.

Öte yandan Rus Vedemosti gazetesindeki habere göre ise Rusya Maliye Bakanlığı, gereken reformlar yapılmaz ve petrol fiyatları yükselmezse ülke ekonomisindeki durgunluğun en az 15 yıl daha sürmesini öngörüyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler