YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumları çileden çıkaran görüşme
Rumları çileden çıkaran görüşme
02 Şubat 2010 08:15
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, kendisi ile görüşmeye gelen Ban'ı kapıda karşılamadı!

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un ilk Kıbrıs ziyaretine, 'makam krizi' damgasını vurdu. Ban'ın, KKTC lideri Mehmet Ali Talat ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüşmesi Rumları kızdırdı. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, buna tepki olarak kendisi ile görüşmeye gelen Ban'ı kapıda karşılamadı. Rum tarafının tepkisi üzerine BM, adada tek 'Kıbrıs cumhuriyeti'ni tanıdığını açıklamak zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs'ta Annan Planı'nın reddedilmesinin ardından yeni bir barış çabasının ürünü olarak 11 Eylül 2008'de başlayan müzakarelere destek vermek üzere adada temaslarda bulundu. İlk kez Kıbrıs'ı ziyaret eden Ban'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında görüşmesi, Rumları kızdırdı. Rum kesimindeki bazı siyasi partiler, Rum yönetiminin 'gafil avlandığını' söyleyerek, "Ban'ın hareketi, 'işgali' ve KKTC'yi dolaylı yoldan tanıma anlamına gelir.'' şeklinde açıklamalar yaptı. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da Talat'la KKTC Cumhurbaşkanlığı'nda bir araya gelmesinin ardından kendisi ile görüşmeye gelen Ban'ı kapıda karşılamayarak tepkisini ortaya koydu. Rum haber ajansına göre, Hristofyas, BM Genel Sekreteri ile görüşmesinde, Rum hükümetinin bu konudaki rahatsızlığını iletti. Rum siyasi partilerinden bazıları da Ban'ı protesto amacıyla, akşam Lefkoşa ara bölge de bulunan Ledra Palas Otel'de gerçekleştirilen resepsiyona katılmadı. Rum tarafının bu sert tepkisinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, "BM'nin adada tek 'Kıbrıs cumhuriyeti'ni tanıdığını ve Ban'ın Talat'ı Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak tanıdığını" belirten bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Gelişmeleri değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Talat ise, "Bizi başka bir mekana zorlasalardı görüşme olmazdı, ziyaret fiyasko olurdu." dedi. Rumların, BM'ye açıklama yapma baskısı yaptığını, BM'nin de onlara kapılıp açıklama yaptığını ifade eden Talat, "Bu gerçekten üzücü. Bu tür mantıksızlıklara olumlu yaklaşım gösterirseniz sonunda tepenize binerler." ifadeleriyle tepki gösterdi.

Makam ziyareti gölgesinde kalan Ban'ın Kıbrıs temaslarından ise somut bir netice alınamadı.

LİDERLERDEN İKİ KAT ÇABA İSTEDİ

BM Genel Sekreteri, Talat ve Hristofyas ile düzenlediği basın toplantısında, "Kıbrıs için çözüm vakti geldi. Sorunun çözümünde ilerlemeler kaydedildiğini gözlemledim. Liderler de en kısa zamanda çözüme ulaşma inancında. İkisi de çözüm iradesi konusunda teminat verdiler." diye konuştu. Liderlere gayretlerini iki kat artırmaları tavsiyesinde bulundu.

KKTC'deki cumhurbaşkanlığı se-çimlerine haftalar kala Ada'ya gelen Ban Ki-moon, iki liderin üzerinde mutabık kaldığı bir bildiriyi basın mensuplarına okudu. Metinde, tarafların, müzakerelerin en kısa zamanda çözümle neticelendirilmesine yönelik irade beyan edildi. Açıklamada, "Kıbrıs sorunu çözümsüz kalamaz. Önümüzde önemli bir fırsat var. Çalışmalarımızı hem Kıbrıslı Rumların hem de Türklerin meşru çıkarlarını göz önünde bulundurarak yapıyoruz." ifadeleri kullanıldı. Ancak ortak açıklamada, ocak ayında yapılan yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinde, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığı üzerinde sağlandığı açıklanan "ilerlemeye" ilişkin detay verilmedi.

Eylül 2008'den bu yana süren bu müzakerelerin de başarısız olması durumunda Kıbrıs sorununun çözümünün daha da zorlaşacağı ve Ada'nın bölünmüşlüğünün kalıcı olabileceği, KKTC'nin de zamanla uluslararası camia tarafından kabul edilebileceği yorumları yapılıyor. Avrupa Birliği, limanlarını Rumlara açmayan Türkiye ile Aralık 2006'da 8 fasılda müzakereleri askıya almış, diğer fasılların kapatılmasını da dondurmuştu.
Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler