YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlardan Türke tarihi tazminat
Kıbrıs Rum kesimindeki taşınmaz malını talep eden Türke müthiş tazminat...
Rumlardan Türke tarihi tazminat
10 Şubat 2010 / 09:09 Güncelleme: 10 Şubat 2010 / 09:12

Kıbrıs Rum kesimindeki taşınmaz malını talep ederek, Rum yönetimi aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açan Kıbrıslı Türk Nazire Ahmet Adnan Sofi’nin, Rum hükümetiyle anlaştığı ve yaklaşık 540 bin euro tazminat ve Larnaka’daki iki taşınmaz malını geri alacağı açıklandı...

Rum yönetimini temsilen Başsavcı Petros Kliridis’in imzasını taşıyan  anlaşmanın ardından Sofi, AİHM’deki başvurusunu geri çekti.

Anlaşmaya göre, Rum yönetimi, iki taşınmaz malın mal sahibi veya mirasçıları tarafından serbestçe kullanım hakkını kabul ederken, Sofi’ye kullanım kaybından ötürü 427 bin 150 euro tazminat, 50 bin euro manevi tazminat ve mahkeme masrafları olarak da 59 bin 801 euro ödeyecek.

Bugüne kadar sadece 1974 öncesinde Kıbrıs’tan ayrılan Kıbrıslı Türklere Güney Kıbrıs’ta mülkiyet hakkı tanındığını hatırlatan Rum basını, bu anlaşmayla, ilk kez 1974 sonrasında Kıbrıs’tan ayrılan ve KKTC’de eski Rum taşınmazı kullanmayan Kıbrıslı Türklere de mallarını talep etme yolunun açıldığına dikkati çekerek, yurtdışında yaşayan binlerce Kıbrıslı Türk bulunduğuna ve bunun da sonuçlarının çok geniş bir çerçevede olacağına vurgu yaptı.

Milliyet
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler