YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlar'dan AB'ye ret
Rumlar'dan AB'ye ret
18 Mart 2013 14:16
Kıbrıs Rum Kesimi, AB'nin bankalardaki hesapların tutulması ve yüksek vergilendirmenin yapılması teklifine 'hayır' dedi.

AB’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nin mali krizine yardım için 17 milyar euro yardım paketi kararı almasına bağlı olarak, Rum kesiminde bankalardaki hesapların tutulması ve yüksek vergilendirmenin yapılması teklifi, Rum meclisinde reddedildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bankalardaki mevduatlardan vergi adı altında yapılacak tıraşlamalar için Euro Grubu ve Troyka’nın tutum değiştirdiği, 100 bin euronun altındaki mevduatlardan yapılacak kesintinin yüzdelik olarak sıfıra yakın bir nispette olmasının düşünüldüğü bildirildi.

Rum haber kaynaklarına göre, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, mevduatların tıraşlanmasına dair kanun teklifi Rum Meclisi Maliye Komitesi’nin bugünkü toplantısında ele alındığı sırada yaptığı açıklamada, Euro Grubu ve Troyka’nın Rum bankalarındaki mevduatların tıraşlanmasına dair tavır değişikliğine gittiklerini açıkladı. Sarris, daha önce tüm mevduatlardan tıraşlama yapılmasını talep eden Euro Grubu ve Troyka’nın şimdi 100 bin euronun üzerindeki mevduatlardan yapılacak kesintiyle ihtiyaç duyulan paranın sağlanabileceğine inandıklarını belirterek, Euro Grubu ve Troyka’nın bu tutum değişikliğini Avrupa Birliği Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle de doğruladığını ifade etti. Sarris, hükümet olarak garanti kapsamında bulunan 100 bin eurodan az mevduatlardan yapılacak tıraşlanmanın yüzdelik olarak sıfıra yakın bir rakam olması ve 100 bin eurodan fazla olan mevduatlardan daha fazla kesintiye gidilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini belirtti.

Anastasiadis'ten "Vatan menfaatlerini gözetin" çağrısı

Rum Kesimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Meclisi’nde temsil edilen partilere, Eurogroup kararını halkın ve vatanın menfaatlerinin gözetilerek değerlendirilmesi çağrısında bulundu. Rum kaynaklarına göre Anastasiadis, dünkü halka hitap konuşmasında, Eurogroup’ta ortaya konan tercihlere temas ederek, kendisi için en acı tercihi seçtiğini ifade etti. Zor ve acı verici kararın sebep olduğu hoşnutsuzluğu paylaştığını söyleyen Anastasiadis, bu nedenle Eurogroup kararlarının önümüzdeki saatler içerisinde farklılaşması ve küçük mevduat sahipleri üzerindeki tesirlerinin sınırlanması için mücadele vermeye devam edeceğini kaydetti.

“Açıktır ki, benim için en basit tercih, halk ve memleket için en acı verici olacaktır” diyen Anastasiadis, siyasi bedel üstlenerek ekonomiyle vatandaşların üzerindeki tesiri mümkün olduğunda sınırlamak için kendisine en acı verici olanı seçtiğini söyledi. Anastasiadis, Meclis’in kabulüne ihtiyaç duyduğunu belirterek, partilere halkın ve vatanın menfaatlerini gözeterek karar vermeleri çağrısında bulundu. Meclis’ten çıkacak karara saygı duyacağını kaydeden Anastasiadis, şekillenen şartlar temelinde birlikte en akıllıca kararlarların alınmasını umut ettiğini söyledi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler