YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlar, Kıbrıs’ı Ruslara açıyor
Rumlar, Kıbrıs’ı Ruslara açıyor
11 Aralık 2015 04:10
Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Anastasiadis, “Rus uçaklarının ihtiyaç anında adadaki askeri üsleri kullanabileceğini” söyledi.

Paris’teki 13 Kasım saldırılarının ardından DAEŞ üzerinde yoğunlaşan sadırıların merkezi Kıbrıs olabilir.

İngiltere Başbakanı David Cameron, 130 kişinin öldüğü terör saldırılarının ardından Kıbrıs’taki üslerini Fransa’ya açacağını duyurmuş, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande geçen hafta sürpriz biçimde adaya gitmişti.

Adayı üs olarak kullanan güçlere yakında Rusya da eklenebilir. Çünkü Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis önceki gün Yunanistan’da “Rus uçaklarının ihtiyaç anında adada ikmal yapabileceğini ve askeri üsleri kullanabileceğini” söyledi.

TARİHİ YAKINLIK VURGUSU

Başkent Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile üçlü bir zirvede bir araya gelen Anastasiadis, Yunan devlet televizyonu ERT’ye verdiği demeçte, Rum Kesimi ile Rusya arasında tarihi iyi ilişkiler bulunduğunu belirterek “Bu ilişkileri daha da derinleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Rum lider şöyle devam etti:

“Almanya ve Fransa’ya sağladığımız kolaylıklar gibi aynı şekilde Rusya ile bir anlaşma sağladık. Örneğin, daha önce birçok kez yaptığımız gibi, Rus nüfusun bölgeden taşınması. Bu kapsamda, kritik durumlarda Rus gemilerine ve savaş uçaklarının ikmal yapmasına izin veriliyor. Bu, saldırı amaçlı değil, yardım olarak. Ancak, Rus savaş uçakları zor durumda kalırsa Andreas Papandreu askeri üssünü ya da diğer havalimanlarını kullanabilir.” Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta Lefkoşa’nın Rum kesimine giderek Anastasiadis ile bir görüşme yapmıştı.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler