YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlar çözüme inanmıyor!
Rumlar çözüme inanmıyor!
18 Mart 2011 16:32
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri kapsamında 26.kez bir araya geldi. Rum kesiminde yapılan ankette Rumlar'ın yüzde 78'i Kıbrıs sorununun çözümüne inanmadıkları ortaya çıktı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs soruna kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan doğrudan müzakereler kapsamında Lefkoşa ara bölgede 26. kez bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın ikametgahındaki görüşmede, Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığı altındaki ''vatandaşlık'' konusunun ele alınması ve Rum tarafının bu konudaki görüşlerini sunması bekleniyor.

Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de katılıyor.

Liderler bugün, kendi aralarında 26, toplamda ise 97. görüşmeyi yapıyor. Hristofyas ve KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakereler kapsamında 71 görüşme yapmıştı.

RUMLAR ÇÖZÜMÜN YAKIN OLDUĞUNA İNANMIYOR

Bu arada, Rum devlet radyo ve televizyon kurumunun (RİK) yaptırdığı ankete göre, Rumların yüzde 78'i Kıbrıs sorununun çözümüne yakın olduklarına inanmıyor.

Politis gazetesinin haberine göre, ''Public Issue'' ve ''Cymar'' şirketlerinin RİK adına 18 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında bin 200 kişiyle yaptığı anketin sonuçları açıklandı.

Sonuçlara göre, ankete katılanların yüzde 78'i ''bir yıl öncesine göre Kıbrıs sorununun çözümüne yakın olmadıklarını'', yüzde 15'i ''daha yakın olduklarını'' düşünüyor.

YÜZDE 42: ''DURUM OLDUĞU GİBİ KALACAK''

''Kıbrıs sorununa ilişkin gelecekte neyin olabileceği'' konusunda ise ankete katılanların yüzde 42'si ''durumun olduğu gibi kalacağını'', yüzde 17'si ''iki toplumlu, iki kesimli federasyon çözümüne ulaşılacağını'', yüzde 17'si de ''bölünme olacağını'' belirtti.

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs sorununa ilişkin uygulamaları konusunda görüşleri sorulduğunda ise ankete katılanların yüzde 64'ü ''bu uygulamalardan memnun olmadıklarını'', yüzde 29'u ise ''memnun olduklarını'' ifade etti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler