YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rum lider sıcak bölgeye gidiyor
Rum lider sıcak bölgeye gidiyor
21 Kasım 2011 08:25
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Rumlar adına petrol ve doğalgaz arama sondajı yapan platformu ziyaret edecek.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, bugün, Rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği sözde ''Münhasır Ekonomik Bölge'' (MEB) içinde yer alan ve Afrodit olarak isimlendirilen 12. parselde Rumlar adına petrol ve doğalgaz arama sondajlarını yürüten Noble Energy Şirketi'ne ait ''Homer Ferrington'' platformunu ziyaret edeceği açıklandı.

Rum radyosu, çeşitli nedenlerden dolayı daha önce üç kez ertelenen ziyaretin bugün yapılacağını duyurdu, ancak saat belirtmedi.

Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, ''ziyaretin sembolik ve siyasi anlamı olduğunu'' söyledi.

Hidrokarbon konusunun hükümetin öncelikleri arasında en üst sırada olduğunu ifade eden Stefanu, Rum yönetiminin sözde MEB'inde araştırma yapasının ''egmenlik hakkı'' olduğunu iddia etti.

Hristofyas'ın platforma çıkacağını ve yerinde çalışmalar hakkında bilgi alıp döneceğini kaydeden Stefanu, pratik nedenlerden dolayı, Hristofyas'a gazetecilerin eşlik etmeyeceğini, ziyaretin bir kameraman ve bir fotoğrafçıyla belgeleneceğini belirtti.

Hristofyas'a, platformu ziyaretinde, Rum Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu ile Rum Tarım Bakanı, Rum yönetimi sözcüsü ve Rum başkanlık müsteşarı eşlik edecek.

Rumlar, tek yanlı ilan ettikleri sözde MEB içinde yer alan 12. parselde, 18 Eylül'de petrol ve doğalgaz arama sondajına başlamıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler