YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rum kesiminde kritik görüşme
Rum kesiminde kritik görüşme
30 Temmuz 2011 16:18
Kıbrıs Rum kesiminde, hükümetin istifa etmesiyle ortaya çıkan krize çözüm bulunamıyor.

Kıbrıs Rum kesiminde, koalisyonun küçük ortağı Demokratik Parti'nin (DİKO), Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO hükümetinde yer alan iki bakanını geri çekme kararı alması ve ardından kabinenin tamamının istifa etmesiyle ortaya çıkan hükümet krizine henüz çözüm bulunamadı.

Koalisyonun geleceği açısından belirleyici olacağı belirtilen Rum yönetimi lideri Hristofyas ile DİKO Başkanı Marios Karoyan arasındaki görüşme bu akşam yapılacak.

Hristofyas-Karoyan görüşmesine, Hristofyas hükümetinin kaderini belirleyecek kritik toplantı olarak bakılıyor. Kritik toplantıda, DİKO'nun yeni kabinede yer alıp almayacağı konusu netleşecek.

Hristofyas'ın, yeni kabineyi oluşturma çalışmalarına, bu toplantının sonuçlarına göre önümüzdeki hafta başlayacağı haber veriliyor.

Kabinenin tamamının istifa etmesinin ardından Hristofyas ve Karoyan önceki gün de bir araya gelmiş ve görüşmeden diyaloğun sürdürülmesi kararı çıkmıştı.

Kıbrıs Rum kesiminde, Hristofyas başkanlığındaki komünist AKEL partisi-DİKO koalisyonu, önce DİKO'lu 2 bakanın istifası, ardından Hristosyas'ın tüm bakanların istifasını istemesiyle 28 Temmuz Çarşamba günü sona ermişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler