YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruhani'den Türkiye'ye iade- i ziyaret!
Başbakan Davutoğlu’nun kritik İran gezisinin ardından, İran’ın geçen Ağustos’tan beridir ertelediği ziyaret sonunda gerçekleşecek.
Ruhani'den Türkiye'ye iade- i ziyaret!
07 Mart 2016 / 11:37 Güncelleme: 07 Mart 2016 / 16:15

İran’ın geçtiğimiz ağustos ayında ertelenen Ankara ziyaretine rağmen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tahran’a gitmesi iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının törpülenmesi adına önemli bir adım olarak değerlendirildi. Nitekim İran da üst düzey ziyaretin gerçekleşeceği açıklandı.

Bakan Çavuşoğlu İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin yakında Türkiye’ye geleceğini duyurdu.

SURİYE'DE TAM ATEŞKES OLMALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde dış politikaya ilişkin milletvekillerine bilgi verirken İran’la ilgili şunları söyledi:

“Biz İran’a mecbur kaldığımız için değil, muhtaç olduğumuz için değil; herkes İran’ın karşısındayken BM Güvenlik Konseyinde İran’ın lehine oy veren ülkeyiz. İran bizim kardeşimiz ama İran’ın yanlış politikalarını eleştirebiliriz. Amerika’nın yanlış politikalarını eleştiriyoruz. Rusya’nın yanlış politikalarını sonuna kadar eleştiriyoruz. İran’ın mezhepçi politikalarına karşıyız. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif kısa bir süre içinde Türkiye’ye gelecek.”

 

YENİ YÜZYIL

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler