YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruhani: Haklarımız tanınırsa Batı ile görüşürüz
Ruhani: Haklarımız tanınırsa Batı ile görüşürüz
22 Eylül 2013 16:23
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini de içeren haklarının tanınması halinde Batı ile görüşmelere hazır olduklarını bildirdi.

Ruhani, Tahran'da Kutsal Savunma Haftasının başlaması münasebetiyle İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin türbesi önünde, "İran halkı eşit koşullar ve karşılıklı saygı koşuluyla Batı ile diyaloğa hazır" dedi.

İran Devlet Başkanı, herhangi bir müzakere durumunda her iki tarafın da çıkarlarının düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, Batı'nın İran halkının, nükleer faaliyetler dahil olmak üzere tüm haklarına uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde saygı duyması gerektiğinin altını çizdi.

Ruhani, İranlıların, haklarına saygı duyulması halinde mantık, dostluk, barış ve işbirliğinden yana olduğunu kaydetti.

Hasan Ruhani'nin konuşması, Beyaz Saray'ın ABD'nin Tahran'la nükleer enerji programı hakkında görüşmelere karşılıklı saygı temelinde hazır olduğunu bildirmesinden iki gün sonra geldi.

Bu arada, İran Devrim Muhafızları, deneyimlerin, Beyaz Saray yetkililerinin davranışlarına dikkatle ve kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini gösterdiğini açıkladı.

Dün yapılan açıklamada, Devrim Muhafızları'nın İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından belirlenen ulusal çıkar ve stratejiler doğrultusundaki girişimleri destekleyeceği ifade edildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler