YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruanda’da 800 bin kişi satırlarla katledilmişti
Ruanda’da 800 bin kişi satırlarla katledilmişti
Ruanda’da 800 bin kişi satırlarla katledilmişti
06 Ağustos 2008 / 10:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Fransa, 1994 yılında Ruanda’daki soykırıma resmen katılmakla suçlandı. Ruanda’nın Fransa’yı uluslararası kurumlara şikâyet ederek dava açması bekleniyor

Türkiye’ye her fırsatta sözde Ermeni soykırımı konusunda ‘tarihinle yüzleş’ mesajı veren Fransa, 1994 yılında Ruanda’da yapılan soykırıma faal olarak katılmakla suçlanıyor. 800 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan soykırımı araştırmak için kurulan komisyonunun basına sızan raporu ile Fransa’ya yönelik ithamlar ilk kez resmiyet kazandı.

DOĞRUDAN PARMAĞI VAR

Ruanda Araştırma Komisyonu’nun raporunda bölgedeki Fransız askerleri soykırıma doğrudan destek vermekle suçlanıyor. 500 sayfalık raporda, Fransa’nın soykırım hazırlıklarına katıldığı ve cinayetlerde faal rol oynadığı belirtilirken, soykırımcılara askeri eğitim verdiği belirtiliyor.

FRANSA’DAN KISMİ İTİRAF

Soykırımdan kurtulan 6 Ruandalı, konuyu inceleyen mahkemede Fransız askerlerini tecavüz ve katliamla suçlamışlardı. Ruanda’da görev yapmış Fransız bir subay da Fransız askerlerinin Interahmwe üyelerine silah eğitimi verdiğini itiraf etmişti.

800 Bin Kişi Satırlarla Katledilmişti


1994 yılında Ruanda’da sertlik yanlısı Hutular olan Interahamwe üyeleri iki yüz gün içinde 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu’yu öldürdü. 6 Nisan 1994’te devlet başkanının uçağının düşmesi haberiyle ülkede oluşan kaos ortamında Interhamwe üyeleri son yılların en büyük soykırımını gerçekleştirdi. 2 milyon kişi ise olaylar yüzünden evlerinden göçerek komşu ülkelere sığındı.

10 BM askerinin ölmesi sonucu, BM Barış Gücü bölgeden çekildi ve katliam daha da şiddetlendi. Hutu milisleri, neredeyse ellerine geçen her aletle, balta, bıçak, satır, taş ile Tutsileri öldürmeye başladılar. Öldürmekten yorulan Hutular, Tutsilerin kaçmasını önlemek maksadıyla aşil tendonlarını kesiyor, dinlendikten sonra katlimlarına devam ediyorlardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler