YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Roma Belediye Başkanı Marino istifa etti
Roma Belediye Başkanı Marino istifa etti
09 Ekim 2015 07:13
İtalya'nın başkenti Roma'nın belediye başkanı Ignazio Marino, birkaç aydır üzerindeki yoğun baskılar nedeniyle bugün görevinden istifa etti

Ülke gündeminde son dönemde hakkındaki iddialar fazlaca yer bulan ve yoğun baskıyla karşılaşan Roma'nın makam arabası yerine genellikle bisiklet kullanan belediye başkanı Marino, hem belediye meclisi hem de kendi partisinin desteğini yitirince bugün akşam saatlerinde istifasını açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesindeki hesabına koyduğu video ile istifasını açıklayan 60 yaşındaki belediye başkanı, "Bu kararı almadan önce çok düşündüm. İtalya'nın başkentinin çıkarlarını kendime tek yol olarak benimsedim. Yasalara göre 20 gün içinde geri çekme hakkım olmasını bilerek istifamı sunuyorum. Bir dalavere yapmıyorum. Bu süre zarfında yeniden siyasi koşulları yaratabilir miyim ona bakacağım" diyerek, yeniden güven sağlaması durumunda devam edebileceği sinyalini de verdi.

Bu arada, Marino'nun istifa edip etmeyeceği gün boyu merak konusu olurken, belediye başkanının bu görevde kalmasını isteyen destekçileri ile bir an önce istifa etmesini ve seçimlere gidilmesi gerektiğini savunan aşırı sağcı "Casapound" grubu da olmak üzere karşıt görüşlüler, belediye binasının olduğu Campidoglio meydanında eylem yaptı.

Casapound grubu meşaleler yakarak, başkanı istifaya çağırırken, diğer grup ise "Dayan Marino" yazan dövizlerle destek verdi.

Yaz aylarından bu yana Roma Belediyesi'nin geçirdiği büyük yolsuzluk operasyonları, bazı belediye meclisi üyelerinin mafya olan bağlantısının ortaya çıkması ile Marino'nun kişisel bazı harcamalarının belediye bütçesinden yapıldığına dair şüpheler ve son olarak Papa Franciscus ile girdiği "davet tartışması", Marino'yu istifaya götüren sürecin parçaları oldu.

-Papa'dan Marino'yu zor durumda bırakan yorum-

Mayıs 2013'te seçilen Ignazio Marino, göreve gelmesinin ardından Roma'ya komşu Vatikan Şehir Devleti'nin başkanı ve tüm Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile genellikle iyi ilişkiler içinde oldu.

Marino'nun son dönemde Katolik Kilisesi'nin şiddetle karşı çıktığı eşcinsel birlikteliklerinin belediye nezdinde resmiyete kavuşturulmasında oynadığı rolün, eşcinsel hareketine verdiği destek ile son olarak Papa'nın bu yıl aralık ayında merhamet temasıyla yapılacak Olağanüstü Jübile Yılı etkinliğinin hazırlığındaki bazı muhalif tavırların ikilinin arasını açtığı ifade edildi.

Son olarak Papa'nın, geçen ay gerçekleştirdiği Küba ve ABD ziyareti sırasında Philadelphia kentindeki ayinine katılan Marino'nun harcamaların kimin tarafından karşılandığının kamuoyunda tartışılması ve Papa'nın bu sorulara dönüş yolunda, "Onu, oraya ben davet etmedim. Yeterince açık mı" demesi, belediye başkanını zor duruma soktu.

Hem Philadelphia seyahati hem de Roma Belediyesi'ne adına olan kredi kartından yaptığı bazı yemek harcamalarını kamuoyuna açıklamakta sıkıntı çeken belediye başkanının gördüğü bu baskılar partisinin de tepkisini çekti.

Koalisyon iktidarının büyük ortağı olan partisi Demokrat Parti'den akşam saatlerinde başkanın bir adım geri çekilmesini belirten sinyaller gelince Marino için istifa kaçınılmaz hale geldi. İstifa haberi, partide takdirle karşılanırken, Demokrat Parti'nin, Ignazio Marino'nun Roma Belediye Başkanlığı görevinden istifasını sorumluluk örneği bir davranış şeklinde gördüğü belirtildi. Bu kararın, Marino'nun başkentin çıkarlarını kendi çıkarlarından önde tuttuğunun göstergesi olduğu ifade edildi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de kendi partisinden olan Marino'yu, daha önce Roma'da yaz aylarında patlak veren ve kamuoyunda tepki çeken mafya operasyonunu engelleyememesi ve belediye yönetiminde yeterince etkili olamaması sebebiyle eleştirmişti.

Muhalefetten Forza Italia partisi Meclis Grup Başkanvekili Renato Brunetta ise "Roma sonunda özgür" ifadeleriyle Marino'nun istifa haberini karşılayarak, başkentin "kapasitesiz ve uygun olmayan bir belediye başkanından kurtulduğunu" savundu.

-Roma'ya geçici hükümet komiseri-

Marino'nun istifasıyla boşalan belediye başkanlığı görevine hükümetin geçici bir komiser atayacağı ve bu komiserin bahar aylarında yapılacak seçimlere kadar görevde kalacağı belirtiliyor.

Roma'nın, ülkede 2016 yılında diğer büyük kentlerde yapılacak kısmi yerel seçim takvimine dahil edilmesi öngörülüyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler