YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Roj TV, PKK'nın sesidir
Kopenhag savcısı: Roj TV, PKK'nın sesidir
Roj TV, PKK'nın sesidir
08 Aralık 2011 / 08:39 Güncelleme: 08 Aralık 2011 / 08:38
Roj TV hakkında, terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla Danimarka'da açılan kapatma davasında karar aşamasına gelindi.

Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülen 28. duruşmada son mütalaalarını veren savcılar Anders Riisager ve Jakob Buch Jepsen, televizyonun yayınının durdurulmasını talep etti. Roj TV çalışanlarının Kandil'de çekilen fotoğraflarını, PKK üst yöneticilerinin Roj TV'ye verdiği talimatları delilleriyle mahkemeye sunan Jepsen, "Roj TV, PKK'nın sesi olmuştur. Örgütün propagandasını yapmıştır." dedi.

Türkiye ile Danimarka arasında uzun yıllardır sorun teşkil eden Roj TV davasında sona yaklaşıldı. Savcı Jakob Buch Jepsen, Roj TV'yi kapatma davasındaki iddialarının 5 temel nokta üzerine kurulduğunu ifade eti. AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın ilk kez bir yargı kararıyla terör örgütü olup olmadığına karar verileceğine işaret eden Jepsen, olayın sadece Roj TV'nin kapatılmasından ibaret olmadığını söyledi. Jepsen, ortaya koydukları delillerin tamamının hem idari hem de ekonomik olarak Roj TV üzerindeki tüm kontrollerin PKK'da olduğunu ortaya net bir şekilde koyduğunu söyledi.

Danimarka TV Radyo Kurulu'ndan yayın lisansı almak için yapılan müracaatta, Roj TV'nin ana merkezinin Kopenhag'da olacağı ve programlar ile kararların buradan alınacağının taahhüt edildiğini belirten Jepsen, "Programlar ve kararlar Belçika'daki Roj NV'den yapılarak yönetiliyor. Kopenhag'daki merkezindeki kişilerin Roj TV yayınları konusunda hiçbir etkisinin olmadığını gördük. Roj TV'nin bağlı olduğu Mezopotamya Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Winkel, Roj TV direktörü İmdat Yılmaz'a gönderdiği e-postada, 'Yayın izni bizde ancak yayınlarda neler oluyor hiçbir yetki ve etkimiz yok.' görüşlerini dile getirdi. Yine Winkel, gönderdiği birçok e-postada yayınların giderek kontrolden çıktığı ve PKK propagandasına dönüştüğünü, bu durumun da başlarını ağrıtacağını belirtmiştir." diye konuştu. Savcı Jepsen, iddialarını delillerle ispat ettiklerini belirterek, bu delillerin önemli bir kısmını Belçika polisi tarafından Roj TV stüdyolarına yapılan baskında ele geçirilen iç yazışmalar olduğunu söyledi. Roj TV'nin daha önce İngiltere, Almanya ve Fransa'da yasaklanan Med TV ve Medya TV'nin devamı olduğunu ifade eden Jepsen, bunu görmek için yayınlarını takip etmenin yeterli olduğunu söyledi. Jepsen, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, AB ülkeleri ve ABD'nin terör örgütü listesinde yer aldığını hatırlattı.

Roj TV'nin kapatılmaması ihtimalini değerlendirmek dahi istemiyoruz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Roj TV'nin kapatılmaması gibi bir ihtimali değerlendirmek dahi istemiyoruz." dedi. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Bağış, "Terör örgütünün borazanı haline geldiği bu kadar bariz olan ki; bugün savcının mütalaasında da detaylandırılan bir konuda bağımsız Danimarka yargısının doğru kararı alacağını ümit etmek istiyorum. Alternatifini düşünmenin abesle iştigal olduğunu düşünüyorum. Önce bir kararı bekleyelim." diye konuştu. Bağış, Türkiye ile Danimarka arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyen tek konunun Roj TV olduğunu söyledi. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler