YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rice: Rusya'da şüphe duyuyoruz
Rice: Rusya'da şüphe duyuyoruz
22 Mart 2014 07:15
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD'nin, Rus hükümetinin Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğin sadece askeri tatbikat amaçlı olduğu yönündeki güvencelerinden şüphe duyduğunu belirtti.

Rice, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Rus sınırı dahil olmak üzere Ukrayna'nın sınırları boyuncaki gelişmeleri not etmekteyiz. Ruslar, askeri tatbikat niyetinde olduklarını belirtti. Açıkçası, geçmişteki uygulamaları ve ne söyledikleri ile ne yaptıkları arasındaki uçurum gözönüne alındığında, buna şüpheyle bakıyoruz" dedi.

Bir gazetecinin, "Ukrayna'daki kriz, ABD-Rusya ilişkilerinde esasen bir yeniden değerlendirmeye mi sebep oluyor " sorusuna, "evet" yanıtını veren Rice, şunları kaydetti:

"Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonraki yıllarda, ABD, Avrupa ve uluslararası toplum, Rusya'yı siyasi ve ekonomik olarak Avrupa'ya, uluslararası sisteme ve küresel ekonomiye daha fazla entegre etmeye ilgi gösterdiğimiz bir yolda ilerledi. Ancak bu, Rusya'nın yolun kurallarına göre oynayacağı beklentisiyle ortaya konuldu. Ukrayna'da gördüklerimiz, bundan çok kötü bir sapmayı oluşturuyor ve Avrupa ülkeleri ve halkının, uluslararası toplumun ve ABD'nin, bunun ne anlama geldiği ve etkilerinin ne olduğu konularını yeniden değerlendirmesine neden oluyor".

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler