YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reza Zarrab 2 haftada 4 cezaevinde kalacak
Reza Zarrab 2 haftada 4 cezaevinde kalacak
16 Nisan 2016 09:40
ABD'de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın New York'a sevk edilmesine karar verildi. Zarrab’ın New York’a nakledilmesinin 2 hafta daha sürebileceği bu nedenle yol boyunca 4 farklı hapishanede kalacağı belirtildi.

Miami’de tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, New York’a otobüs ile nakledilecek. New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi Basın Sözcüsü James Margolin, “Ancak otobüste başka eyaletlerdeki farklı cezaevlerine nakledilecek tutuklular da bulunacağından yolculuk süresince en az 4 geceyi farklı cezaevlerinde yatarak geçirebilecek” dedi.

ABD’nin Miami kenti havalimanından, ülkeye giriş yapmak isterken FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zerrab (Rıza Sarraf) hakkındaki iddianame dosyasını hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara ile New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi Basın Sözcüsü James Margolin Hürriyet’e konuştu.

ABD’de, renk, dil, din, ırk, ekonomik güce bakılmaksızın, yasalar önünde koşulsuz eşitlik, demokrasi, şeffaflık, insan hakları ile güç ve iktidarın hesap verme sorumluluğu gibi konularında çalışmalar yapan Ortak Amaç (Common Cause) adli sivil toplum kuruluşunun New York’ta University Club’da düzenlediği toplantı sonrasında konuştuğumuz James Margolin, Reza Zarrab davası ile ile ilgili çok özel açıklamalarda bulundu.

4 farklı cezaevi

Reza Zarrab’ın New York’a nakledilmesinin 2 hafta daha sürebileceğini belirten Margolin, “Halen Miami’de tutuklu bulunan Zarrab, Amerikan Federal Güvenlik birimi tarafından otobüsle New York’a nakledilecek. Ancak otobüste başka eyaletlerdeki farklı cezaevlerine nakledilecek tutuklular da bulunacağından yolculuk süresince en az 4 geceyi farklı cezaevlerinde yatarak geçirebilecek” dedi.

Zarrab’ın New York’a gelir gelmez hakim karşısına çıkarılacağını belirten Margolin, ilk duruşmada avukatların kefaletle serbest yargılanma isteğinde bulunabileceğini, ayrıca duruşmaların en erken Eylül ayında başlamasının beklendiğini söyledi.

Kadın cezaevine nakledildi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın danışmanı İlhan Taşcı da Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Reza Zarrab'ın kadın cezaevi olan FCI Tallahassee'ye nakledildiğini açıkladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler