YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rendsburg'da ilk ezan sesi
Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletinde Almanya İslam Toplumu'na bağlı (BIG) Rendsburg Merkez camisinde ilk ezan Cuma namazı için cami imamı Hamdi Uygun tarafından okundu.
Rendsburg'da ilk ezan sesi
05 Şubat 2010 / 21:24 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 21:30

Rendsburg Belediye Başkanı Andreas Breitner önceki gün yaptığı açıklamada, anayasal özgürlük ve din hürriyeti kapsamında minareden ezan okunması yönünde karar alındığını açıklamıştı.

Belediye meclisi haftada 7 gün 5 vakit ezan ve ayrıca sela okunmasına da izin verilmişti.

İlk etapta toplumu alıştırmak için sadece cuma günleri öğle namazı, 1 yıl sonra da sabah 06.00 ile akşam 22.00 arasına denk gelen namazlar için ezan okunacağını belirten BİG Başkanı Ramazan Uçar, ''Her ne kadar haftada 7 gün ezan okunması yönünde belediyeden izin çıkmışsa da, biz toplumu ezana yavaş yavaş alıştırmak istiyoruz. Bu nedenle ilk olarak cuma günü öğle ezanı okuduk. Bir sonra da haftada 7 gün ve 5 vakit, sabah 06.00 ile 22.00 arasına denk gelen saatlerde ezan okuyacağız'' dedi.

Uçar, 1,5 milyon avroya mal olan caminin hayırsever Müslümanların bağışlarıyla inşa edildiğini, banka kredisi kullanılmadığını sözlerine ekledi.

Schleswig-Holsetin Eyaleti Başbakanı Peter Harry Carstensen'in de katılımıyla görkemli bir törenle açılan Osmanlı ve Selçuklu mozaiği ile donatılmış 26 metre yüksekliğinde 2 minaresi bulunan caminin yapımı 10 yıl sürmüştü. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler