YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rejim medyasından photoshoplu yalanlar
Bazı haber sitelerinde yer alan "Hizbullah Halep’in güneyinde Türk askerlerini esir aldı" başlıklı haberin uydurma olduğu ortaya çıktı. Haberde AA'ya ait olan fotoğraflardaki askerlerin üniformalarına photoshop ile Türk bayrağı eklendiği görülüyor.
Rejim medyasından photoshoplu yalanlar
19 Haziran 2016 / 21:21 Güncelleme: 20 Haziran 2016 / 08:59

Hizbullah’a yakın sosyal medya hesaplarında yer alan ve bazı internet sitelerinde yayımlanan ''Hizbullah Halep’in güneyinde Türk askerlerini esir aldı'' başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığı belirlendi.

Bazı internet sitelerinde yer alan haberin fotoğrafında görülen askeri üniformaların göğsünde Türk bayrağı olmadığı halde photoshop programıyla üniformalara Türk bayrağı eklendiği görüldü.

Hizbullah'a yakın sosyal medya hesaplarında oluşturulan algı operasyonuyla fotoğraftaki askerlerin "Türk askeri" gibi gösterildiği ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığı saptandı.

Söz konusu haberlere delil olarak gösterilen sahte fotoğraf daha önce de 2015 haziran ayında ''Kobani’de DEAŞ’a yardım eden Türk askeri yakalandı'' yalanıyla dolaşıma sürülmüştü.

Orjinal fotoğraf AA'ya ait

Haberde kullanılan fotoğrafın orjinalinin ise Anadolu Ajansına ait olduğu ortaya çıktı. Anadolu Ajansı kayıtlarında, fotoğrafın orjinalinin Irak’ta DEAŞ’ın Mart 2014’te Felluce’de 20 Iraklı askeri idam ettiği haberinin görüntüsü olarak yayımlandığı tespit edildi.

Suriye’de demokratik barışçıl gösterileri kana bulayarak, kendi halkına karşı en konvansiyonel silahlarla iç savaş başlatan Rejim ve işbirlikçileri son 5 yıl içerisinde birçoğu sivil 400 bin insanın ölümüne, milyonlarca insanın ise göç etmesine sebep olmakla suçlanıyor.

rej.jpg

hainler için heşey mubah
 // muammer bekaroğlu
hani demokrasi yoktu özgürlük yoktu yalan habaeri yayımlayacaklar sonra seyredecekler bunu yapanlar onun bunun çocukları...
20 Haziran 2016 Pazartesi 00:53
 // mustafa
uluslararasi kamuoyunun bundan haberi var mı,yoksa gene biz kendi kendimize mi haberdar oluyoruz ....
19 Haziran 2016 23:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler