YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reina katliamcısı Türkiye'ye iade edilecek
Reina katliamcısı Türkiye'ye iade edilecek
23 Ağustos 2017 14:31
Danimarka'da akalanan Reina katliamının firarisi İbrahimjon Asparov geçtiğimiz hafta Türkiye'ye iade edilmesi ile ilgili görülen davada zanlının iade itirazı hakim tarafından reddedildi.

Terör örgütü IŞİD’in İstanbul’un ünlü gece kulübü Reina’da 39 kişiyi katlettiği saldırının firari şüphelisi ‘Danyelik İbrahim’ kod adlı İbrahimjon Asparov’un Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği 4 hafta sonra belli olacak. KARAR’ın haber takibiyle Danimarka’da yakalanmasını sağladığı Asparov, geçtiğimiz hafta hakim karşısına çıktı. Türkiye’yede OHAL olduğunu belirterek, “İnsan hakları ihlalleri yaşandığını” ileri süren Asparov, iade edilme talebinin reddedilmesini istedi.

Ancak mahkeme Türkiye’nin Asparov’la ilgili daha fazla bilgi göndermesinin beklenmesi için 13 Eylül’e kadar iade görüşmelerini erteledi. Asparov bu karara itiraz etti ancak mahkeme bu talebi reddetti. Asparov’un kaçma ihtimalini gözönünde bulundurularak tutuklu kalmasına karar verildi. Reina saldısından sonra vatandaşı olduğu Danimarka’ya kaçan Asparov’un, bu ülkede terör şüphelisi olarak gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı. KARAR bu skandal olayı manşetten duyurunca Ankara harekete geçti ve Asparov’un iadesi için Danimarka’ya resmen talep gönderdi.

Danimarka da Asparov’u ikinci kez tutuklayarak iade sürecini başlattı. Türkiye’nin Asparov’la ilgili bilgileri göndermesini istedi. Türkiye iade dosyasını hazırlarken, Asparov tutukluluk kararına itiraz etti ancak reddedildi. Asparov’un duruşmada hakkındaki suçlamaları reddettiği öğrenildi. Asparov’un uzun sakal bıraktığı belirtilirken, masum olduğu savunması yaptığı ifade edildi. Reina saldırısıyla ilgili İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Asparov’un, AK47 kalaşnikof marka adlı katliam silahını terörist Abdulgadir Masharıpov’a verdiği belirtiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler