YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reforma alternatif getirmediniz
Reforma alternatif getirmediniz
17 Eylül 2010 09:13
Referandum sürecinde AB'ye ağır ithamlarda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Brüksel'de sitemle karşılaştı. AB Genişleme Komiseri Füle, CHP'nin anayasa paketine alternatif bir metin hazırlamamasından yakındı

CHP genel başkanlığına seçildikten sonra ilk defa Brüksel'i ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, AB Komisyonu Genişleme Komiseri Stefan Füle ile görüşmesinde bazı sitemlere muhatap oldu. Füle-Kılıçdaroğlu görüşmesinin genelde çok olumlu geçtiği ve Füle'nin CHP liderine, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde çok mühim rol oynayabileceğini aktardığı belirtildi. Görüşmenin büyük bölümünde anayasa paketi müzakere edilirken, Füle'nin CHP'den alternatif bir metin alamadıklarını gündeme getirdiği öğrenildi. "Paketin içeriğinde anlaşmama konusunda anlaşabiliriz." diyen Füle'nin CHP'nin paketle ilgili birtakım endişelerini paylaştıklarını ifade ettiği, bu yüzden uygulamayı çok yakından takip edeceklerini vurguladığı kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre Füle, CHP liderinin bir televizyon kanalında Avrupa Parlamentosu Raportörü Ria Oomen-Ruijten ve Komisyon yetkilileri ile ilgili iddialarına da isim vermeden değindi ve bu ifadelere çok şaşırdığını iletti. Kılıçdaroğlu'nun AB'nin kendileri ile görüşmediği eleştirilerine ise Genişleme Komiseri şu sözlerle cevap verdi: "Ben bizzat programımı değiştirerek sırf sizinle görüşmek üzere Ankara'ya geldim. Sizinle temasımızda bir sorun varsa lütfen bunu benimle paylaşın. Bu şikayetlerinizi çok ciddiye alacağım." Görüşmede Kılıçdaroğlu'nun AB karşıtı beyanlarını ima eden Füle'nin, bu tür açıklamaların hem CHP için hem de CHP'nin AB ile ilişkilerinde güvenilirlik sorunu üreteceği uyarısında da bulunduğu ifade edildi.

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle ikili görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı. Soru alınmayan basın açıklamasında Füle birinci gündem maddesi olarak Türkiye'deki halkoylaması sonuçlarını tartıştıklarını kaydederek ve "Anayasa paketine niçin ısrarla 'doğru yönde adım' dediğimizi Sayın Kılıçdaroğlu'na anlattım. Anayasa paketinin Türkiye'nin AB katılım çabalarını olumlu etkilemesini bekliyorum." dedi. Öte yandan istikrarlı bir şekilde hükümete, anayasa paketi sürecinin katılıma açık olması gereğini vurguladıklarını hatırlatan Füle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasanın toplumun tüm kesimlerinin dahil olduğu bir süreçte hazırlanacağı taahhüdünde bulunmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Kılıçdaroğlu'na, kabul edilen anayasa paketinin ardından ilgili mevzuatın hazırlanması ve uygulamaya girmesi aşamasını yakından izleyecekleri güvencesini verdiğini belirten Füle, paketin AB standartlarına uygun şekilde uygulanmasının takipçisi olacaklarını kaydetti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da yargı bağımsızlığı ve güçler ayrılığı konusundaki endişelerini Füle'ye ilettiğini söyledi. Kılçdaroğlu, önümüzdeki süreçte uzmanlarla Brüksel'e daha sık gelip CHP'nin düşüncelerini AB'ye aktaracaklarını sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler