YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Refah Sınır Kapısı'nda eylem gerginliği
Refah Sınır Kapısı'nda eylem gerginliği
29 Eylül 2013 18:10
Mısır yönetiminin Gazze'nin "dünyaya açılan" tek sınır kapısı Refah'ı sık sık kapatmasına tepki gösteren Filistinli öğrenciler, eylem yaptı.

Mısır yönetiminin Gazze'nin "dünya'ya açılan" tek sınır kapısı Refah'ı sık sık kapatması ve geçişleri zorlaştırmasına tepki bir grup Filistinli öğrenci, eylem yaptı.

Mısır'nın geçişleri zorlaştırması, başka ülkelerde eğitim gören Filistinli öğrencileri zor durumda bırakıyor. Gazzeli bir grup öğrenci, Refah Sınır Kapısı önünde toplanarak, bu duruma tepki gösterdi. Öğrenciler, Mısırlı yetkililerin kapıyı sık sık kapattığını, açık olan dönemlerde de işlemlerin ağır yürümesi nedeniyle çok az sayıda kişinin geçebildiğini ifade etti.

Grup adına açıklamada bulunan bir öğrenci, Mısır'ın Gazze'den çıkmalarını engellediğini belirterek, "Gazze'den 2 ay önce ayrılmamız gerekiyordu. Eğer bu hafta eğitim gördüğümüz üniversiteye gidemezsek okuldan atılacağız. Ayrıca gideceğimiz ülkedeki oturma iznimiz bitmek üzere. Eğitim gördüğümüz ülkeye alınmama ihtimali ortaya çıktı” diye konuştu.

Mısır, 3 Temmuz'da yapılan askeri darbenin ardından, İsrail'in ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek sınır kapısı olan, Refah'ı sık sık kapatıyor. Zaman zaman bir kaç saatliğine açılan kapıdan çok az kişinin geçmesine izin veriliyor. Mısır'ın uyguladığı bu politika, Gazze'deki bir çok kesimi sıkıntıya sokuyor.

Mısır makamları, son olarak Refah Sınır Kapısı'nın cumartesi, pazar ve pazartesi günleri öğrenciler ve insani durumlar için açık kalacağını belirtmişti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler