YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rasmussen ne mesaj verdi?
Rasmussen NATO ve NATO Dışı ISAF Katılımcıları Toplantısı'nda konuştu.
Rasmussen ne mesaj verdi?
05 Şubat 2010 / 17:53 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 17:54

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "2010, Afganistan'ın kendi ayakları üzerinde durmaya başladığı, kendi güvenliğini sağladığı ve terörizmin bizleri tehdit edebileceği 'güvenli bir cennet' bulamayacağı bir yıl olacak" dedi.
 

Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Dışı ISAF Katılımcıları Toplantısı'nda konuşan Rasmussen, ISAF'a katkıda bulunan 36 ülkenin, daha fazla asker göndermek için teklifte bulunduğunu açıkladı. Rasmussen, "Bu, bugün burada temsil edilen ülkelerin bağlılığının ve dayanışmasının güçlü bir ifadesidir. Şimdi on binlerce ilave güç Afganistan'a konuşlandırılıyor. Afgan Güvenlik Kuvvetlerinin hem sayısı, hem de kabiliyetleri artıyor. Afganistan'daki NATO Eğitim Misyonu hizmete hazır durumda ve Afganistan yönetimine geçiş bu yıl başlayacak. Bunların yanında, Afganistan'daki sivil çabaların da güçlendirilmesi önemli" dedi.
 

Londra'da 70'e yakın ülkenin Afgan halkına desteklerini ifade ettiğini belirten Rasmussen, Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO'nun da, sivil misyon çerçevesinde sivil hayata destek için daha üst düzeyde işbirliğine girdiğini belirtti.
 

Sözlerinin sonunda, 2010 yılının zorlu bir yıl olacağının da altını çizen Rasmussen, "Bu yıl, Afganistan'ın geleceğinin şekilleneceğini görmeye başlayacağımız bir yıl olacak. Bölgede daha fazla mücadele yaşanacak; militanlar ve teröristler ISAF askerlerini ve masum Afganistanlıları öldürmeye çalışacak.
 

2010, Afganistan'ın kendi ayakları üzerinde durmaya başladığı, kendi güvenliğini sağladığı ve terörizmin bizleri tehdit edebileceği 'güvenli bir cennet' bulamayacağı bir yıl olacak" şeklinde konuştu. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler