YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rapora göre PKK, Almanya'da "milyonlarca Euro" par
Rapora göre PKK, Almanya'da "milyonlarca Euro" par
Rapora göre PKK, Almanya'da "milyonlarca Euro" par
10 Şubat 2008 / 10:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Münih'teki konferans sırasında ifade ettiği, "PKK Avrupa ülkelerinde para topluyor." şeklindeki sözleri, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı rapor tarafından doğrulanıyor.


Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın hazırladığı ve örgütlerin yer aldığı yıllık rapora göre PKK, Almanya'da "milyonlarca Euro" para topluyor. Raporda PKK ve PKK'nın devamı olan KADEK ve PKK/Kongra-Gel örgütlerinin faaliyetlerinin de 26 Kasım 1993'te yürürlüğe giren yasak kapsamında ele alındığı belirtiliyor. Bu yasağa rağmen örgütün "yasadışı ve fesatçı görevlilerden oluşan bir yapıya" sahip olduğu belirtilen raporda, PKK/Kongra-Gel'in para toplama yönteminin "yıllık bağış kampanyaları" şeklinde yapıldığı belirtildi. Raporda bu kampanyalarda elde edilen miktarda düşüş olduğu da ifade edildi. Zaman'a bilgi veren Alman İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise yılda iki defa düzenlenen ve bağış kampanyası olarak isimlendirilen yöntemle PKK'nın kendi destekçilerinden ve Kürt işadamlarından bir aylık maaşlarını talep ettiğini belirtti. İstisnai durumlarda bu talebin birkaç bin Euro'yu bulabildiğini ifade eden Bakanlık, "Her yıl düzenlenen büyük organizasyonlar bağış toplamanın diğer bir yöntemini oluşturuyor. Güvenlik birimleri, PKK'nın etrafındaki genel gelişmeyi takip etme kapsamında yasadışı para toplamayı da yüksek bir yoğunlukla takip ediyor. Bu yoğun takibin neticesinde 2005 yılında PKK'nın Avrupa mali müdürü belirlendi ve tutuklandı. Yakalanan kişi birkaç yıllık cezaya çarptırıldı." bilgisini verdi.


Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın raporuna göre Almanya'nın PKK ile ilişkili örgütlerle mücadelede başarılı olamamasının önemli sebeplerinden biri, örgütün takip ettiği stratejide yatıyor. Almanya genelinde toplam 11 bin 500 üyesi olduğu tahmin edilen PKK/Kongra-Gel, Avrupa'da şiddetten uzak sivil bir strateji izliyor. Bu yöntem raporda "çifte strateji" olarak tanımlanıyor. Örgütün Avrupa'daki sivil yapılanması hakkında ise raporda şu bilgilere yer veriliyor: "1993 yılından beri dernekler yasasına dayalı yasak kapsamında PKK ile beraber örgütün siyasi kolu olan ERNK (Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi) de yer alıyor. Geçen zaman diliminde bu örgütün yerini CDK (Avrupa Kürt-Demokrat Topluluğu Koordinasyonu) aldı. CDK, PKK/Kongra-Gel'in Avrupa'daki faaliyetlerinde belirleyici konumda." CDK'nın Almanya irtibat noktasını merkezi Düsseldorf'ta bulunan ve 55 yerel derneğin bağlı bulunduğu Yek-Kom (Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu) oluşturuyor. Yek-Kom'un ayrıca Berlin'de dış politika ve kamuoyu çalışmaları yapan irtibat bürosu var. Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın raporunda 1993'ten beri yasaklı olan PKK/Kongra-Gel ile irtibatlı olduğu belirtilen Yek-Kom için bu yasak geçerli olmadığı için faaliyetlerini yasal çerçevede yapabiliyor.


Rapor, PKK taraftarlarının Kürt tabanının içinde yer aldığı ve belli toplum ve menfaat gruplarının temsil edildiği kitle örgütlerinde organize olduğu bilgisini de içeriyor. PKK'ya yakın olarak raporda yer alan dernekler, daha çok Alman sol hareketi içinde bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler