YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rakka’nın yolu, El Bab ve Münbiç’ten geçiyor
ABD'den Türkiye'ye "Rakka operasyonunu birlikte yönetelim" teklifi geldi. Ancak Rakka'nın çevresindeki bölgelerde hakimiyetin PYD ve Esad rejiminde olması kısa vadede operasyonu zora sokuyor.
Rakka’nın yolu, El Bab ve Münbiç’ten geçiyor
08 Eylül 2016 / 01:20 Güncelleme: 08 Eylül 2016 / 13:58

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Fırat Kalkanı harekâtında kısa sürede büyük mesafe kat eden Türkiye’ye “Rakka operasyonunu birlikte yürütelim” önerisi getirdi. IŞİD’in “başkent” olarak kullandığı Rakka, Türkiye-Suriye hudut hattının karadan 250 kilometre derinliğinde bulunuyor.

Çevresindeki alanları PYD ile Esad güçlerinin kontrol etmesi, Türk askerinin kısa vadede Rakka’ya kara operasyonu düzenlemesine imkân vermiyor. Koalisyon ülkelerinin Rakka operasyonuna başlama kararını kısa vadede alması halinde, Türkiye’nin hava gücüyle destek verebileceği belirtiliyor. PYD/YPG ise Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmeye mecbur kalırsa, Kobani’de biriken güçlerini Rakka’ya indirmeyi planlıyor.

24 Ağustos’ta başlayan Fırat Kalkanı harekâtının 14 günlük bölümünde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğiyle 90 kilometrelik Azez-Cerablus hudut hattında kontrolü sağladı. Kontrol edilen alanın derinliği doğuda Sucur Çayı bölgesinde 40 kilometreye ulaşırken, Batı’daki Çobanbey’de 4 kilometreye kadar iniyor. TSK ile ÖSO’nun sıradaki hedefi, oluşturulan “güvenli bölge”nin derinliğini her noktada 40 kilometreye kadar genişletmek olacak.

Bu çerçevede birliklerin 1 hafta içerisinde güneydeki El Bab kentine doğru ilerlemesi öngörülüyor. El Bab, IŞİD’in Rakka’nın ardından ikinci kalesi konumunda bulunuyor. Türkiye bir yandan Çobanbey’in güneyinde yer alan El Bab’daki IŞİD unsurlarının temizlenmesini hedeflerken, diğer yandan da PYD/YPG unsurlarının Menbiç’i terk etmesini bekliyor.

ABD İLE PYD’NİN PLANI

TSK’nın Rakka’da kara operasyonu yürütebilmesi için öncelikli olarak güzergâh üzerindeki El Bab ve Münbiç’te ÖSO’nun kontrolü sağlaması gerekiyor. Ancak, Münbiç PYD/YPG ile çatışma olasılığını beraberinde getirdiğinden, El Bab ile Münbiç’in kontrol altına alınması da Rakka operasyonuna girişmek için tek başına yeterli olmayabilir. Zira Rakka’nın kuzeyinde PYD’nin Kobani kantonu bulunuyor.

Münbiç’i terk etmemek için direnen PYD, hem Rakka hem de El Bab’ı ele geçirmek istiyor. ABD’nin “Rakka operasyonunu birlikte yürütelim” teklifinin ardında Türkiye’yi “Rakka’da PYD ile işbirliğine zorlama” niyetinin de olabileceği değerlendiriliyor.

Rakka operasyonu IŞİD’in Suriye’den temizlenebilmesi bakımından büyük önem taşıyor. Türkiye ile ABD askeri yetkililerinin operasyonu planlamak için bir araya gelmesi bekleniyor. ABD öncülüğündeki koalisyon Rakka operasyonuna yakın zamanda başlama kararı alırsa, Türkiye’nin katkısı yüksek olasılıkla hava gücüyle sınırlı kalacak.

‘GÜNEYE İNDİKÇE MÜCADELE SERTLEŞİR’

Güvenlik ve Terör Uzmanı Gazi Özel Kuvvetler Subayı Abdullah Ağar, güneye indikçe mücadelenin daha da sertleşeceğine ve kızgınlaşacağına dikkat çekiyor.

IŞİD’in mümkün olan her türlü etki, güç, inisiyatif, imkân ve kabiliyetini kullanarak dayanmak isteyeceğini görmek gerektiğine işaret eden Ağar, “El Bab bölgesindeki Ahtarin’de, Soran’da, Savran’da, Süfyan’da, Kabasin’de, Şuveyha’da, Türkmenoba ve köyleri Havahöyük ve Taşlıhöyük’te, Haçköse’de ve Mare’nin hemen kuzeydoğusundaki Dabık’ta yığınakları var. IŞİD’in oynak ve mobilize terör, intihar ve bombalı araç saldırıları, küçük direnç noktaları, güdümlü tanksavar saldırıları, derinlikte pusu ve baskınlar ile her an ve her yerde bitivereceğini de unutmamak gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

2014’TE IŞİD ALDI

Rakka, Suriye’de 2011’de iç savaşın başlamasından 2 yıl sonra, 4 Mart 2013’te muhaliflerin eline geçen ilk şehir oldu. Muhalifler Rakka’yı ellerinde tutmak için rejimle mücadele ederken, IŞİD güçleri bu mücadeleye katılmayıp kentin yönetimini ele geçirmeye çalıştı. Birkaç kez el değiştiren şehir, 14 Ocak 2014’te tamamıyla IŞİD’in eline geçti.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler