YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rakibi McCain,Obama'ya Hamas'ın lideri demişti!
Rakibi McCain,Obama'ya Hamas'ın lideri demişti!
Rakibi McCain,Obama'ya Hamas'ın lideri demişti!
15 Temmuz 2008 / 08:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD'de yayınlanan ''The New Yorker'' gazetesi, Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama'yı ''İslamcı militan'' olarak karikatürize edince Demokratların tepkisini çekti.


Obama, genellikle Amerikalı aydınların okuduğu gazetenin bugünkü sayısının ilk sayfasında yayınlanan karikatürde, Beyaz Saray'daki oval ofiste başında sarık, sırtında uzun Arap entarisi, ayaklarında terlikle resmedildi.
 
Obama'nın karısı Michelle de şöminede Amerikan bayrağı yanarken omzundaki Kalaşnikof tüfekle, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in duvarda asılı portresi önünde dururken tasvir edildi.
 
Gazete, bu karikatürü İllinois senatörü Obama aleyhinde yürütülen "yanlış bilgilendirme ve korku kampanyasını" kınamak amacıyla yayınladığını da açıkladı.
 
Başyazar David Remnick, kapak resminin, bazı çevrelerin yayınladığı Obama ve karısıyla ilgili karikatürlerin aslında gerçekle örtüşmediğini göstermek amacıyla kullanıldığını belirtti ve karikatürün "hiciv" anlamı taşıdığını vurguladı.
 
Obama'nın ekibinden Bill Burton ise "New Yorker gazetesinin yöneticileri, bu kapağın aşırı sağcıların Obama tasviriyle dalga geçtiğini düşünebilirler, ama okurların çoğu bunu incitici ve zevksiz bulacaktır" diyerek tepki gösterdi.
 
Aşırı sağcı sitelerin pek çoğu, Obama'nın, Müslüman olduğunu iddia ediyor. Cumhuriyetçi rakibi John McCain de birkaç hafta önce Obama'yı "Hamas'ın adayı" olarak tanımlamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler