YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rakamlarla Libya operasyonu
NATO'nun Libya'daki komutayı 17 Mart'ta devralmasının ardından bugüne kadar yürüttüğü operasyonla ilgili bazı rakamlar...
Rakamlarla Libya operasyonu
10 Nisan 2011 / 08:46 Güncelleme: 10 Nisan 2011 / 09:01

NATO yetkilileri, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin askeri gücüne yönelik yapılan en son operasyonlarda 17 tankın vurulduğunu açıkladı.

31 Mart'ta komutayı devralan NATO'nun, Libya'da bugüne kadarki faaliyetleriyle ilgili bazı rakamlar:

-Hava operasyonları için toplam 195 uçak kullanılıyor.

-Uçaklar bugüne kadar 1434 sorti yaptı. 587'sinde ateş edildi. Sadece 8 Mart'ta 156 sorti yapıldı, 60'ında hedefler vuruldu.

-18 savaş gemisi, Libya açıklarında Birleşmiş Milletler'in silah ambargosunun korunması için devriye görevi sürdürüyor. 31 Mart'tan beri durumu şüpheli görülen 22 gemi NATO güçlerince durduruldu ve limanlara yanaşmalarına izin verilmedi.

-Silah ambargosunun başlamasından bu yana ise 170'e yakın gemi durduruldu. Ancak sadece 6'sının geçmesine izin verildi.

-NATO'nun Libya operasyonları komutanı, son 24 saat içerisinde Kaddafi'ye bağlı silahlı güçlerin 'önemli oranda' yok edildiğini bildirdi.

-Bingazi yakınlarında muhaliflere ait bir MIG 23 uçağı tespit edildi. NATO güçleri, uçağın yere inmesini istedi.

-İngiliz uçakları 8 Nisan'da Kaddafi'nin birliklerine ait 7 tankı vurdu.

-NATO'nun hava saldırılarında Cuma günü Trablus'un güneyindeki Zintan'da silah depoları vuruldu. Perşembe ve Cuma günleri toplam 23 hedef vuruldu.

-31 Mart'tan bu yana NATO uçakları, Misrata, Ras Lanuf ve Brega'da Kaddafi'ye ait T-72 tankları, zırhlı askeri personel taşıyıcılar, roket fırlatıcılar, uçaksavarlar ve cephane depoları tahrip etti.

NATO'nun Libya operasyonuna, Türkiye'nin yanı sıra Belçika, İngiltere, Bulgaristan, Kanada, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, Katar, Romanya, İspanya, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD katılıyor.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler