YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
QAFSAM Başkanı Aslanlı: Rusya 'barış denizi'nden füze atıyor
QAFSAM Başkanı Aslanlı: Rusya 'barış denizi'nden füze atıyor
02 Aralık 2015 16:07
QAFSAM Başkanı Aslanlı, Rusya'nın "barış denizi" ilan edilen Hazar'dan Suriye'ye füze fırlatmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rusya'nın Hazar Denizi'nden Suriye'ye füze fırlatması, kıyıdaş ülkeler tarafından imzalanan "Hazar'da güvenlik alanında işbirliği" anlaşmasına zıt ve bölgenin diğer ülkelerini tehlikeye atacak bir adım olarak yorumlanıyor.

Kafkasya Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (QAFSAM) Başkanı Araz Aslanlı, kıyıdaş ülkelerin 2010'da "Hazar'da güvenlik alanında işbirliği" anlaşması imzalandığını hatırlatarak bu anlaşmayla Hazar'ın "barış denizi" ilan edildiğini vurguladı.

Aslanlı, şöyle devam etti:

"Bu anlaşma ve bildiriler olmasa bile Rusya'nın Hazar'dan füze fırlatması kabul edilemez bir durumdur. Rusya bu adımla Hazar bölgesini başka bir bölgedeki çatışmanın parçası haline getiriyor, bölgeyi savaş ve terörün hedefi yapıyor" 

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi öğretim görevlisi siyaset bilimci Dr. Nazim Cafersoy da Rusya'nın daha önce defalarca "Hazar'ın barış denizi olması" tezini öne sürdüğünü, şimdi ise kendi tezinin aksini yaptığını söyledi.

Rusya'nın Akdeniz'de yeterince gemisi olduğunu ve terör hedeflerini bu gemilerden de vurabileceğini savunan Cafersoy, "Rusya'nın Hazar'dan füze fırlatması, askeri niteliğinden daha çok siyasi ve stratejik özelliğiyle öne çıkıyor. Hazar'ı kullanan Rusya bu havzada söz sahibi olduğunu göstermeye çalışıyor" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler