YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD’den yeni örgüt oyunu
PYD’den yeni örgüt oyunu
02 Ekim 2016 11:26
PYD Fırat Nehri’nin batısındaki teröristlerini saklamak için yeni paravan örgütler devreye sokuyor. Münbiç'teki varlığını sürdürmenin yollarını arayan örgüt, “Münbiç Şahinleri Tugayı” ve “Kuzey Şahinleri” adlı iki grubun adını öne sürmeyi planlıyor.

Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'de Fırat Nehri'nin batısında yer alan Münbiç'teki militanlarını gizlemek için “Münbiç Şahinleri Tugayı” ve “Kuzey Şahinleri Tugayı” adlı iki yeni paravan grubu devre sokmayı planlıyor.

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD, yaklaşık iki ay önce ABD hava desteğiyle ele geçirdiği Münbiç ilçesindeki varlığını sürdürmenin yollarını arıyor.

ABD'nin Türkiye'ye verdiği taahhüt gereği ise ilçenin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasının hemen ardından, PYD/PKK unsurlarının Münbiç'i terk edip burayı Arap savaşçılara bırakması gerekiyordu.

Türkiye'nin ısrarları sonucu, ABD yönetimi bir kısım militanını Fırat Nehri'nin doğusuna dönmesini sağlasa da ilçede çok sayıda militan varlığını sürdürüyor.

FLAMALARDA FIRAT NEHRİ VAR

Münbiç'teki varlığını gizlemek için “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) adını kullanan PYD/PKK, bunun kendi militanları dışında çok sayıda örgütü bir araya getiren bir çatı olduğunu iddia ediyor.

Türkiye'nin baskılarıyla ABD'nin de zor duruma düşmesinin ardından, PYD/PKK, yeni paravanlarını devreye sokmak üzere. Terör örgütü, Suriye'nin kuzeydoğusunda Haseke ilinin Kamışlı ilçesindeki bazı atelyelerde, iki yeni paravan örgütü için yüzlerce flama yaptırdı.

Flamalardan birinin üzerinde “Münbiç Şahinleri Tugayı”, diğerinde “Kuzey Şahinleri” yazıyor. PYD/PKK'nın kullandığı sarı fon ve yeşil renklerle tasarlanan flamaların her ikisinde de örgüt adları, Fırat Nehri'ni temsil eden dalgalı kalın mavi bir çizginin üzerinde bulunuyor.

Terör örgütü, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Haseke ili ile Ayn el-Arab (Kobani) ve Afrin ilçelerine hakim durumda. Fırat Nehri'nin batısında ilerleme çabası süren örgüt, “DAEŞ'le mücadele” adı altında Münbiç'in ardından Türkiye sınırındaki Cerablus-Azez hattını da alarak Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarına kadar genişlemeyi hedefliyor.

PYD/PKK, bu kuşakla Türkiye-Suriye arasında bir duvar işlevi görerek iki ülkenin coğrafi bağlarını koparmanın peşinde.

ÖSO'DAN 3 ŞEHİT

DAEŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, havan mermileriyle güçlendirilerek tuzaklanmış 4 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edildi.

Harekatın başlangıcından bugüne kadar 28 mayın ve 993 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi. Bölgede bugün yaşanan çatışmalarda biri daha önce yaralanan 3 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askeri şehit olurken, 7 ÖSO askeri de yaralandı.

Destek sağlayan TSK unsurlarında ise zayiat ve hasar meydana gelmedi. ÖSO unsurlarınca, harekatın başlangıcından bu yana yaklaşık 925 kilometrekarelik alandaki 107 meskun mahalde kontrol sağlandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler