YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'den Suriye'de 'Öcalan' dayatması
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, kontrolündeki bölgelerde örgüt elebaşısı Öcalan'ın tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle olayı protesto zorunluluğu getirdi.
PYD'den Suriye'de 'Öcalan' dayatması
16 Şubat 2016 / 10:31 Güncelleme: 16 Şubat 2016 / 10:32

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 17. yıldönümünde, kontrolündeki bölgelerde olayı protesto ettirmek amacıyla işyerleri ve eğitim kurumu gibi yerleri kapattırdı.

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bulunan yerel kaynakların verdiği bilgiye göre PYD, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 1999'da Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalandıktan sonra Türkiye'ye getirilmesinin 17. yılı nedeniyle hakimiyetindeki bölgelerde bir günlük protesto eylemini zorunlu kıldı.

Haseke'de kepenkler zorla indirildi

PYD'nin PKK'yla organik bağı olmadığı yönündeki iddiaların aksini kanıtlayan uygulama çerçevesinde, özel işletmelerin gün boyunca faaliyet göstermesi yasaklanarak kepek indirmeleri sağlandı. PYD, okulları da tatil ederken sokaklara siyah flamalar astı. Örgüt, uygulamanın dışına çıkan işletmelere 25 bin Suriye Lirası (160 TL) ceza uygulanacağını duyurdu.

Kamışlı Ticaret Odası'nın ilçedeki Özel Güvenlik Birliği'ne gönderdiği yazıda, "Kürt halkı lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo sonucu tutuklanmasını kınamak için tüm işletme sahiplerine dükkanlarını kapatmalarını tebliğ etmenizi rica ederiz" ifadesi yer aldı. 

Suriye iç savaşında PYD'ye bir yılı aşkın süredir destek veren ABD yönetimi, bu örgütün PKK'dan ayrı olduğunu, dolayısıyla terör örgütü olarak nitelenemeyeceğini savunuyor.

her şey para ve ticaret demeyeceksin...
 // atiker
suriye ve ıraktaki pyd nin hakim olduğu bölgelere iğneden ipliğe gıdadan ekmeye suya kadar parayla hiç bir malzeme satmayacaksın sattırmayacaksın bu gün pyd bölgelerindeki mallar türkiyeden gidiyor gözü aç bazı ticaret sahipleri para gelsinde nerden gelirse gelsin kafasında devlette göz yumuyor bunlar bize terör ve terörist olarak geri dönüyor devlet karşı unsurlara karşı tedbir almalı.....
16 Şubat 2016 Salı 13:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler