YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'den Kobani için ilginç istek
Suriye’deki Kürtlerin partisi PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, ÖSO desteği için askerlere 'laiklik' şartı koydu.
PYD'den Kobani için ilginç istek
25 Ekim 2014 / 06:08 Güncelleme: 25 Ekim 2014 / 07:05

40 gündür IŞİD kuşatması altındaki Kobani için askeri ve insani yardım çağrılarında bulunan PYD, şimdi de kendisine destek vermek isteyen Peşmerge ve ÖSO’yu istemiyor. 2 bin kişilik Peşmerge desteğini 150’ye düşüren PYD, ÖSO için ise laikliği şart koştu.

IŞİD’in Kobani’yi ele geçirme ihtimali üzerine başta ABD’nin hava operasyonları olmak üzere dünyadan destek almaya başlayan PYD bölgeye IŞİD’e karşı savaşacak yeni kara güçlerinin gelmesi konusunda isteksiz tavır sergilemeye başladı. Türkiye’nin girişimleri sonucu Kuzey Irak yönetimine bağlı Peşmergeler’in Kobani’ye destek için gönderilmesi planı yavaş işliyor. Kobani’ye gidecek Peşmerge sayısının önce 2 binden 200’ye indirilmesi, ardından da 150’ye düşürülmesi PYD’nin isteksizliğini gösterdi. 

Bunun yanısıra yine Ankara’nın isteğiyle ÖSO’nun bin 300 savaşçısının da IŞİD’e karşı Kobani’yi korumak için bölgeye gelmesi kararlaştırıldı. Ancak, hem Peşmergenin hem de ÖSO’nun Kobani’deki savaşa destek verecek olması PYD’yi memnun etmedi.

PYD: Askerler laik olsun

Suriye’deki Kürtlerin partisi PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, acil kara gücü yardımı çağrılarını kesti ve birliklerin gelişi konusunda istekli bir tutum sergilemekten vazgeçti. Müslim, savaşçıya ihtiyaç yok, ağır silah gönderilsin” açıklaması yaptı. Salih Müslim, bin 300 ÖSO gücünün gönderilmesine yine ayak direterek, “Askerler laik, demokrat olmalı” şartını ortaya attı.

Daha önce de sadece silah istedi

PYD ayrıca, ÖSO ve Peşmerge güçlerinin bölgeye gelişi konusunda işbirliği yapmaktan da kaçınmaya başladı. Hafta içinde Kobani Kantonu Eşbaşbakanı Enver Müslim  ABD Kobani’ye silah yardımı ve Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gelmesi konusunda yaptığı açıklamada, “İhtiyaç olmazsa Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD’e karşı savaşsın, bize silah da göndersin.” diyerek Peşmerge’ye değil silahlara ihtiyaç olduğu imasında bulunmuştu. Iraklı yetkililer, IŞİD’ın bir ay önce ülkenin kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırılarda bir kimyasal silah olan klor gazını kullandığının belirlendiğini söyledi.  

Irak’ın Duluiye ve Beled bölelerindeki askeri yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Eylül ayı boyunca süren çatışmalarda IŞİD militanları, Irak güvenlik güçlerine karşı klor gazı ihtiva eden bombalar kullandı. Saldırılara maruz kalan Irak askerlerinin kimyasal maddenin yan etkilerini göstererek nefes alma ve öksürmede zorluk yaşadığı belirtilmişti.

IŞİD’in rekor günlük petrol geliri

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği rafinerilerden sağladığı petrol satışından günde 1 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi. Petrol rafinerilerinin yanında, IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği bankalar aracılığıyla uluslararası finans sektörüne sızmaya çalıştığını anlatan Cohen, IŞİD’in en iyi finanse edilen terörist örgütlerden biri olduğunu ifade etti. Cohen ayrıca terör örgütünün bu yıl kaçırdığı insanlara karşılık aldığı fidyelerden en az 20 milyon dolar kazandığını belirtti. Öte yandan Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyinde bulunan Duvelibe bölgesinin IŞİD’den geri alındığı bildirildi.

 

STAR

08:40
 // düşünür kardeş
Kobanide yaşanan vahşet ABD nin bir senaryosu dur.Bu böyle olmasa aylardır ağlayanlar gelen yardımı neden istemez. Demek ki yalan ağıt bunlar. Maksat ileri de Türkiye yi tehdit etmesi PKK ya ağır silah sağlamak. Taarruz silahları yeterince sağlandıktan sonra Işit ABD nin talimatıyla başka bir yerde başka görevine devam edecek PKK da elde ettiği ağır silahlarla Türkiye nin başına bela olmaya devam edeceğe benziyor. Allah ümmet i Muhammed i (sav)korusun. Ümmet şuuru kazanma ümidiyle....
25 Ekim 2014 08:40
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler