YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'den flaş açıklama
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, kısa zamanda Kobani'nin kurtuluş müjdesini tüm dünyaya duyurmayı ümit ettiklerini belirtti.
PYD'den flaş açıklama
16 Ekim 2014 / 01:01 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 09:19

Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, koalisyon güçlerinin hava saldırılarının çok etkili olduğunu, kısa zamanda Kobani'nin (Ayn el Arap) kurtuluşunu dünyaya duyuracaklarını belirtti.

Duhok kentindeki otelde Suriyeli Kürt siyasilerle görüşmelerini sürdüren Müslim, toplantı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin daveti üzerine Irak'a geldiğini söyledi.

Kobani'deki son durum hakkında bilgi veren Müslim, savaşın kendi lehlerine dönüştüğüne dikkati çekerek, "Koalisyon güçlerinin, IŞİD hedeflerine yönelik saldırıları çok etkili oldu. Kısa zamanda Kobani'nin kurtuluş müjdesini dünyaya duyurmayı ümit ediyoruz" dedi.

Müslim, bir soru üzerine IKBY'nin, Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik yardımlarının istenen düzeyde olmadığını, daha fazla destek beklediklerini kaydetti.

PYD'nin, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşmak isteyen diğer Kürt hareketlerine izin vermediği iddialarına ilişkin ise Müslim, kimsenin yolunu kesmediklerini, kapıların açık olduğunu, isteyen herkesin Suriye'de savaşabileceğini ifade etti.

Savaşın sadece Kobani'de olmadığına işaret eden Müslim, destek vermek isteyenlerin Serekani, Cez'a ve diğer cephelere gidebileceğini dile getirerek, "Kendini korumak isteyen, kimseden izin almaz. Ülkesini savunmak isteyenler, buyursun savaşsın" diye konuştu.

Türkiye'nin komşuluk görevlerini yerine getirmediğini savunan Müslim, "Umuyoruz ki Türkiye, önümüzdeki süreçte koalisyon güçlerinin yanında etkin bir rol üstlenerek, IŞİD'e karşı olduğunu ispatlar" diye konuştu.

Ankara'daki temasları hakkında da bilgi veren Müslim, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmediğini, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldiğini aktardı.

Salih Müslim, görüşmenin içeriğiyle ilgili şunları ile sürdü:

"Orada IŞİD'e yönelik operasyon yapacaklarını söylediler. IŞİD'in büyük bir tehdit ve tehlike olduğunu belirttiler. Ancak pratikte bir şey yapmadılar."

 

AA

daha ötesi yok
 // mutlu
Sıkışınca soluğu Almanyada aldın yav....k. Eline bi tüfek alıp mevzide savaşsaydınya. Bekle ışid giderse çökersin gene fakir öilletin üstüne başbakan falan olursun....
16 Ekim 2014 Perşembe 12:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler