YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD temsilcisinden itiraf: ABD Rakka'yı bize verecek
Terör örgütü PYD’nin sözde temsilcilerinden Garib Hassou, Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra ‘Kuzey Suriye Federasyonu’na dahil edileceği itirafında bulundu. Öte yandan Rakka operasyonuna katılan ABD’li askerlerin YPG armaları taktıkları görüldü.
PYD temsilcisinden itiraf: ABD Rakka'yı bize verecek
27 Mayıs 2016 / 08:19 Güncelleme: 27 Mayıs 2016 / 08:29

ABD’nin hava desteği ile DAEŞ’in Suriye’deki sözde başkenti Rakka’ya operasyon düzenleyen terör örgütü PYD’den olay yaratacak bir itiraf geldi: PYD’nin temsilcilerinden Garib Hassou, “Rakka DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra Suriye’de kurduğumuz demokratik federal sistemin bir parçası olacak” dedi.

İki yıldır savunma için hazırlanan DAEŞ’in en güçlü olduğu bölgelerden biri olan Rakka’ya girmeyi ne karşılığında kabul ettiği bilinmeyen PYD, bu itiraf ile akıllardaki soruyu da yanıtlamış oldu. PYD’nin silahlı kanadı YPG, ABD’nin desteği ile Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa köylerine operasyon düzenleyen Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) çoğunluğunu ve ana unsurunu oluşturuyor.

Terör örgütü PYD’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki temsilcilerinden Garib Hassou, Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin bir parçası olmasının çok mantıklı olacağını söyledi. Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Hassou, Suriye rejiminin DAEŞ’e karşı mücadele etkisiz kaldığını ve bu yüzden Rakka ile ilgili gelişmelere itirazda bulunamayacağını belirtti.

SIRADA DEYR EZ-ZOR VAR

Öte yandan DSG sözcülerinden Telal Selo, Rakka’nın PYD bölgesine dâhil edilmesi konusunda ‘ABD ile herhangi bir görüşme yok’ dedi. Önceki gün Rakka’nın merkezine operasyon düzenlemek için henüz hazır olmadıklarını aktaran Selo, dün de “Deyr ez-Zor ve diğer yerlerin kurtarılması için de hazırız” diye konuştu. Sözcü Telo ABD ile anlaşmayı yalanlasa da Hassou’nun açıklamaları ABD’nin PYD ile tartışmalı ilişkisini tekrar gündeme getirdi.

TERÖR ARMASI TAKTILAR

Bu tartışmalı ilişkiyi daha da alevlendirecek şekilde, dün, DSG’nin Rakka’nın kuzeyindeki Fatise köyüne yaptığı operasyona katılan Amerikan askerlerinin YPG kollukları taktıkları görüldü. ABD’den sürekli YPG ile değil DSG ile iş birliği yapıldığı yönünde açıklamalar geliyordu.

Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin (SYKK) bildirdiğine göre de ABD’li 250 asker Pazartesi Haseke’deki Rimelan Hava Üssü’ne indi. Rakka’ya yapılacak operasyon kapsamında Salı günü bu birliklerin bir kısmı Tel Abyad’a nakledildi.

1-20160527082042.jpg

 // Rasim DUMAN
YPG-ABD İttifakinin Rakka operasyonuna Turkiye destek vermemeli. Hatta onlarin yaptigi hicbir operasyona destek vermemeli. DEAS ABD'nin Suriye ve İrak operasyonlari icin bir gerekce olarak kullaniliyor. Oynanan oyunun gizlisi saklisi kalmadi, hersey ve "herkes" desifre oldu. Binaenaleyh Turkiye de icap edeni yapacaktir suphesiz....
27 Mayıs 2016 16:46
 // yuksel dag
Dost ve müttefik abd daha ne kadar abd nin muttfegi olacak türkiye..abd k onsoloslari doğuda cirit atıyor belliydi olacaklar hiç bir önlem almadı hükümet ne işi var hdppkk ile demedi...
27 Mayıs 2016 14:41
Yasin
 // Yasin
Devam edin incirlikten uçak kaldırtmaya devam edin bu mazlumların hesabını veremeyeceksiniz yada her şey olur biter şöyle dersiniz bizim haberimiz yoktu yada aldanmışız!!!...
27 Mayıs 2016 10:21
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler