YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD Kobani'de katliam yaptı! 19 doktor, 28 hemşire!
PYD’nin Kobani’deki Mıştenur Hastanesi’ni IŞİD’ten geri alırken büyük bir katliam yaptığı ortaya çıktı. PYD/YGP’nin havaya uçurduğu hastanede bulunan 19 doktor, 28 hemşire ve 100'ü aşkın hasta hayatını kaybetti.
PYD Kobani'de katliam yaptı! 19 doktor, 28 hemşire!
30 Haziran 2015 / 11:32 Güncelleme: 30 Haziran 2015 / 11:55

Dört ay aradan sonra tekrar Kobani'ye saldıran IŞİD militanları kentteki Mıştenur Hastanesi'ni ele geçirdi. PYD hastaneyi almak için tüm güçleri saldırdı. İçeriye giremeyen PYD militanları hastanenin etrafını sardı. Çatışmalar yoğunlaşınca PYD güçleri katliam hazırlığına başladı. Örgüt ilk önce hastanenin çevresine bomba döşedi.

ÇALIŞAN SAYISI BİLİNMİYOR

Daha sonra da 28 hemşire, 19 doktor, 100'ü aşkın hastanın bulunduğu Mıştenur Hastanesi'ni havaya uçurdu. Yerle bir olan hastanede sağ çıkan olmadı. Havaya uçurulan hastanenin yemekhanesinde bulunan aşçı ve diğer çalışanların sayısı ise bilinmiyor.

DÜNYAYA ZAFER GİBİ SUNDU

Kobani'de büyük bir katliama imza atan PYD güçleri, Mıştenur Hastanesi'nin havaya uçurulmasını bir zafer gibi dünya kamuoyuna sundu. Katliam olaydan iki gün sonra ortaya çıktı. O güne kadar PYD'nin yaptığı operasyonla ilgili olarak hiç kimse bir açıklamada bulunamadı. Havaya uçurulan hastanede kalanların durumunu ise gündeme dahi getirilmedi.

İKİ GÜN SONRA SALDIRDI

IŞİD 25 Haziran sabahı Kobani'ye Cerablus üzerinden geçerek bombalı saldırılar düzenlemişti. Saldırının ardında IŞİD ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında IŞİD militanları Mıştenur Hastanesi'ni ele geçirerek içindekileri rehin aldı. PYD'nin Mıştenur Hastanesi'ni 2 gün sonra bombalarla havaya uçurdu.

PYD'nin siyasi Komite Başkanı Ömer Alluş, olaydan sonra yaptığı açıklamada 15 IŞİD militanını öldürmek için hastaneyi havaya uçurduklarını söyledi. Alluş, PYD'nin katliamı sonrası, “YPG milislerimiz hastanenin etrafını kuşatarak teröristlerine teslim olmaları için süre verdi. Sürenin bitiminde IŞİD teröristleri teslim olmayınca YPG milislerimiz hastane çevresine bomba döşeyerek Mıştenur Hastanesini ve tahminen içindeki 15 kadar IŞİD militanını havaya uçurdu" demişti.

YAPILAN VAHŞET

Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık, PYD'nin hastane saldırısını vahşet olarak tanımladı. “Suriye içerinde maalesef hukuk her yerde olduğu gibi burada da çiğneniyor" diyen Kınık, “Hayatını kaybeden meslektaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Olay kim tarafından yapılmış olursa olsun bu bir vahşettir. O bölgede bir infial uyandırmaya yönelik toplumsal bir korku oluşturup orayı boşaltmaktan başka bir şey olamaz. Yapanların ortaya çıkartıldığı uluslararası savaş suçlarından yargılanması gerekir" dedi.

30 BİN DOKTOR ÜLKEYİ TERK ETTİ

Suriye'de çatışan tarafların sağlık çalışanlarına saldırı yapmaması gerektiğini söyledi. Savaşın başladığı günden bugüne kadar çok sayıda sağlık görevlisinin öldürüldüğünü belirten Kınık, “Savaş öncesinde 36 bin civarında doktoru vardı. Bunun 30 bininden fazlası ülke dışına kaçtı. Kalanlarda çok zor şartlarda çalışıyor" dedi.

 

YENİ ŞAFAK

 

doğulu
 // doğulu
BDP ye oy veren Dindar kürt kardeşlerim, bu bdp nin ülkemiz üzerinde oynadığı oyunları görün artık, bunların sonu LUT KAVNİ gibi olacak eş cinsellerle yaptığı eylemleri gördünüz. Bunların amacı farklı bunların amacı bu tarz eylem ve davranışlarla sizin dini duygularınızı zayıflatmak, alttan gelen gençleri dinden uzaklaştıkrmak. önce İSLAMİYET sonra VATAN elden uçacak... YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR......
30 Haziran 2015 Salı 13:07
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler