YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD ile destekçileri biraraya geldi
PYD ile destekçileri biraraya geldi
16 Haziran 2015 17:28
Tel Abyad operasyonunda PYD güçlerine destek veren Burkan el-Fırat güçlerinin PYD ile yaşadığı ihtilaf sonrası Tel Abyad'dan ayrıldığı bildirildi.

Suriye'nin Rakka vilayetinin Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesini ABD desteği ile ele geçiren PYD güçleri ve bu gruba destek veren Arap kökenli bazı muhalif gruplar arasında görüş ayrılığı çıktığı bildirildi. 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava şemsiyesiyle terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Tel Abyad ilçesini dün ele geçiren PYD güçleri, Kürt nüfusun yoğun olduğu Haseke vilayeti toprakları ile Halep vilayetinin Kobani ilçesini coğrafi olarak birbirine bağlamıştı. 

Tel Abyad operasyonunda PYD güçleri dışında bazı muhalif Arap unsurlar da destek vermişti. Ancak, operasyona katılan Arap unsurlardan alınan bilgiye göre, Burkan el-Fırat güçleri ile PYD arasında ihtilaf çıktı.

Yerel kaynaklar, Rakka Devrimcileri, Fecru'l Hurriyye'ye bağlı Şemsu'l Şimal, gibi bazı grupların çatı örgütü olan Burkan el-Fırat, Arapların Tel Abyad'da yerlerinden edilmesine ve ilçedeki nüfus kompozisyonunu değiştirmesine karşı çıktığını belirtiyor.

Bunun üzerine PYD, Burkan el-Fırat güçlerinin Tel Abyad'ı terk etmesini istedi. 

Burkan el-Fırat Tel Abyad'ı terk etti

Örgütün çatısı altındaki grupların saha komutanlarından edinilen bilgiye göre Burkan el-Fırat güçleri büyük ölçüde Tel Abyad'ı terk ederek Kobani'ye döndü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler