YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD: Çok sayıda yaralı var
PYD: Çok sayıda yaralı var
03 Ağustos 2014 18:00
Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, çatışmalarla ilgili açıklama yaptı. Müslim, çok sayıda şehit ve yaralı olduğunu söyledi.

Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, YPG güçleriyle peşmergenin IŞİD’e karşı Irak'ta yan yana savaştığını söyledi.

Brüksel’de siyasi çalışmalarını yürüten Müslim, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada dün Suriye'den Irak'a geçen PYD'nin silahlı kanadı YPG (Hak Savunma Birlikleri) güçlerinin, IŞİD’le çatışan peşmergeye destek verdiğini belirtti.

Müslim, "Peşmergeden şehit ve yaralılar var. Bazı yerlerde geri çekilmek zorunda kaldılar. YPG güçleri, onların yardımına koşmak için Irak’a geçti" dedi.

YPG güçlerinin, IŞİD’e karşı savaşta tecrübeli olduğuna işaret eden Müslim, "IŞİD denilen grup, insanları korkutma üzerine kurulu terörist bir örgüttür" ifadesini kullandı.

Müslim, "Irak’a kaç YPG gücü geçti" sorusuna, "Belli değildir. Sınırın her noktasından Irak’a geçtiler. Rabia’da, Sihela’da ve Kürtlerin kontrolündeki diğer her yerde YPG'liler vardır. YPG güçleri, Irak'ta peşmergelerle yan yana IŞİD’e karşı savaşıyor" yanıtını verdi.

Peşmerge ve YPG'nin elinde zayıf silahlar olduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Müslim, "IŞİD’in elinde hangi silah varsa YPG ve peşmergede de var. IŞİD’e karşı bütün peşmergeler seferber edilmelidir. Biz de saldırıları durdurmak için daha fazla destek vereceğiz. Çünkü bu saldırılar, Kürt halkına yöneliktir. Bunları bir yerde durdurmak gerekiyor" diye konuştu.

PYD lideri, Irak ve Suriye'deki Kürt halkı ile Süryani ve Hristiyan gibi farklı azınlıkları korumak için peşmerge ve YPG güçlerinden oluşan ortak birliklerin oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Müslim, Kobani’deki son durumla ilgili ise zaman zaman IŞİD’le çatışmaların sürdüğünü aktardı. PYD lideri, Rojava'yı (Suriye'nin kuzeyi), IŞİD'den korumak için Kürt gençlerin, YPG güçlerine katıldığını söyledi.

IŞİD'in bütün insanlık için tehlikeli olduğunu vurgulayan Müslim, dünyadaki tüm demokratik güçlerin, bu örgüt karşısında durması gerektiğini kaydetti.

PYD'nin silahlı kanadı olarak bilinen YPG, Suriye'de Kürt nüfusun yoğun olduğu kuzey bölgesinin kontrolünü elinde bulunduruyor. YPG güçleri, Afrin, Kobani, Resulayn, Amude ve Kamışlı'nın bulunduğu bölgeleri IŞİD'e karşı koruyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler