YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD Azez'e saldırı başlattı
PYD Azez'e saldırı başlattı
18 Şubat 2016 08:14
PYD'nin Azez'e saldırı başlattığı açıklaması, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Türkmen komutandan geldi. Türkiye sınırına 7 kilometre uzaklıkta bulunan Azez ve çevresi kritik öneme sahip. TSK'nın PYD hedeflerine yönelik top atışları da sürüyor.

Türkiye sınırına 7 kilometre uzaklıkta bulunan Azez ve çevresi, Halep'in merkezi ile Türkiye arasındaki ana koridoru oluşturuyor.

PKK'nın suriye uzantısı PYD'nin, Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesine saldırı başlattığı belirtildi.
Açıklama, Özgür Suriye Ordusuna bağlı ‘Cephetül Şamiye’den geldi.

Grubun Türkmen komutanı Zekeriya Karslı, birkaç gündür Azez'e 2 kilometre mesafede mevzilenen PYD güçlerinin, ilçenin kontrolünü ele geçirmek üzere saldırı başlattıklarını duyurdu.

Bölgedeki ÖSO'ya bağlı tüm grupların, karşı koymaya çalıştıklarını, saldırıları püskürtmek için tüm güçleriyle savaştıklarını belirten Karslı, ''İlçenin güneybatısında yer alan Maranas köyünden ilçeye doğru hareket halindeki PYD güçleri, ilçenin tek hastanesi konumundaki Azez Ulusal Hastanesine ilerlemek istiyor. Biz de tüm gücümüzle onlara karşı koymaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

AZEZ NEDEN ÖNEMLİ

Halep'in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına 7 kilometre uzaklıkta bulunan Azez ve çevresi, Halep'in merkezi ile Türkiye arasındaki ana koridoru oluşturuyor.

Bölge, hem insani olarak bölgeye yardımların ulaşabilmesi hem de muhaliflerin bölgede tutunabilmeleri için stratejik öneme sahip.

Bu koridor ayrıca, YPG'nin elinde bulundurduğu Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirmesi ve Türkiye'nin güney hattında bir kuşak oluşturulmasının önündeki en büyük engel konumunda.

TSK’NIN TOP ATIŞLARI DEVAM EDİYOR

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Kilis sınır hattında konuşlu birliklerinden Fırtına obüsleriyle Halep'e bağlı Azez ilçesinin çevresindeki terör örgütü PYD/PKK hedeflerine top atışları devam ediyor. 

Azez'in güneybatısında yer alan Maranas bölgesinden 12 Şubat'ta, terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca sınırın Türkiye tarafına ateş açılması üzerine TSK unsurlarınca angajman kuralları çerçevesinde karşılık verilmeye başlanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler