YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'in mektubu Obama'yı çileden çıkardı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğal gazını kesebileceklerini ve bundan Avrupa'nın etkileneceğini söylemesi ABD Başkanı Barack Obama'yı çileden çıkardı.
Putin'in mektubu Obama'yı çileden çıkardı
12 Nisan 2014 / 07:31 Güncelleme: 12 Nisan 2014 / 11:33

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ödenmemiş doğalgaz borçları nedeniyle Moskova'nın Ukrayna'ya doğalgaz akışını kesebileceğini ve böyle bir durumun, Avrupa'nın Ukrayna üzerinden aldığı arzı da etkileyeceğini söyledi. Bu açıklamaya tepki gösteren ABD Rusya'yı, büyük enerji kaynaklarını Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla kullanmakla suçladı.

Putin 18 Avrupa ülkesinin liderine gönderdiği mektupta, Ukrayna ekonomisini krizden çıkarmak için Avrupa ile acil görüşmelere başlanmasını isterken, Kiev'in 2.2 milyar dolarlık ödenmemiş gaz borcu nedeniyle Rusya'nın sabrının tükenmekte olduğunu ifade etmişti.

Putin'in açıklaması üzerine dün konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jan Psaki, "Rusya'yı, enerjiyi Ukrayna'yı zorlamak için bir araç olarak kullanmasından dolayı kınıyoruz" dedi.

Merkel'le görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le dün yaptığı telefon görüşmesinde, "ABD, Avrupa Birliği ve diğer küresel ortakların Rusya'nın durumu tırmandıracak girişimlerine yeni yaptırımlarla karşılık vermeye hazır olmaları" gerektiğini dile getirdi. Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği gazı kesmesi, Avrupa ülkelerinde kullanılan gazın da azalmasına neden olmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler