YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'in Kırım inadı! Nükleer silah yerleştirebilir
Putin'in Kırım inadı! Nükleer silah yerleştirebilir
01 Haziran 2015 16:31
Silahsızlanma ve Silahların Kontrolü Departman Başkanı Mihail Ulyanov, Rusya'nın Kırım'a nükleer silah yerleştirme hakkının olduğunu söyledi.

Ulyanov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin'in Moskova yönetiminin Kırım'a nükleer silah yerleştirmesinin bütün uluslararası kuralların kabaca ihlali olacağına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine açıklamalarda bulundu.

ABD'nin de bazı ülkelerde nükleer silahı bulunduğunu savunan Ulyanov, Rusya'nın Kırım'a nükleer silah yerletirmesine karşı olan Ukraynalı Bakan Klimkin'in dolaylı şekilde ABD'ye karşı bir hamle yaptığı değerlendirmesinde bulundu.

Kırım'da durumun daha farklı olduğunu öne süren Ulyanov, "Rusya, gerektiği takdirde Kırım yarımadası da dahil kendi topraklarının istenilen noktasına kendi nükleer silahlarını yerleştirmek hakkına sahiptir" şeklinde konuştu.

Mayıs ayı başlarında Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım'a nükleer füzelerin de kullanıldığı Tu-22M3 tipli 10 füze taşıyıcısı yerleştirmeyi planladıklarını açıklamıştı. Fakat taşıyıcılarla füze başlıklarının da gönderilmesi yönünde herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Gelişme üzerine ABD'den konuya ilişkin tedirginlik belirten açıklamalar gelmiş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, Rusya'nın Kırım'a nükleer silah yerleştirmesinin bütün uluslararası kuralların kabaca ihlali olacağını ifade etmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler