YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'in Erdoğan sözleri Rumları ayağa kaldırdı
Putin'in Erdoğan sözleri Rumları ayağa kaldırdı
20 Aralık 2014 22:07
Rusya Devlet Başkanı Putin'in Erdoğan'dan övgüyle söz etmesi Rum yönetimini kaygılandırdı.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros, ''Putin Fırtına Ekti... Rus Başkan'ın Açıklamaları Konusunda Lefkoşa'da Kaygı... Moskova Yatıştırıcı'' başlıklı haberinde Rum yönetiminin Putin'in ilgili sözleri hakkında izahat istemesi üzerine Moskova'nın, ''endişelenmeyiniz, politika değişikliği yok'' cevabını verdiğini ancak siyasi partilerin Putin'in sözlerinden endişe belirterek izlediği taktikten dolayı Anastasiadis hükümetini eleştirdiklerini yazdı.

Gazeteye göre DİSİ Partisi Genel Başkanı Averof Neofitu, ''Dostlar yok, stratejik ortaklar yok, sadece stratejik çıkarlar var. Bunu anlamazsak kimin daha dost veya kimin daha düşman olduğu kısır çatışmasına devam ederiz'' uyarısında bulundu.

Anastasiadis'in politikalarını eleştirdi

Diko Putin'in sözlerinden endişe belirttiği açıklamasında Anastasiadis hükümetini ve icraatlarını eleştirdi. Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in taktiklerinin Rusya'nın rolünü erozyona uğratarak Güney Kıbrıs'ın ABD ve İngiltere ile ilişkilerini tek yönlü geliştirdiğini vurgulayan DİKO, Rum Merkez Bankası'nın kararlarının da Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkileri bozduğuna işaret etti.

Hayal kırıklığı oluşturdu

Edek Putin'in Kıbrıs'la ilgili sözlerinden ''hayal kırıklığı ve üzüntü'' belirttiği açıklamasında, “Putin'in sözleri hükümetin izlemekte olduğu tek boyutlu ve ABD'yle ilgili stratejik ortaklara dair dış politikayla alakalıdır. Özellikle Kıbrıs sorununun hassas ve kritik bir aşamadan geçtiği bu dönemde milli çıkarlar Başkan Anastasiadis'in Moskova ziyaretine iyi hazırlık yapılmasını ve bu ziyarette Kıbrıs-Rusya ilişkilerini canlandıracak anlaşmalar yapılmasını dikte eder'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar da Anastasiadis'i eleştirdi

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Putin'in sözlerinden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirerek bunun Anastasiadis hükümetinin Rusya'ya karşı izlediği politikayla alakalı olduğunu söyledi, ''Maalesef izlemekte olduğumuz tek boyutlu dış politikayla, ABD ile tam örtüşmemizle Rus çıkarlarını zedeledik'' ifadesini kullandı. 

Euro.ko Başkanı Dimitris Şilluris Putin'in sözlerinin analiz edilmesi gerektiğini ancak bu sözlerin ilk bakışta trajik görünmediğini söyledi. Jeopoltik gerçeklere de atıfta bulunan Şilluris stratejik ve dış politikaların yeni şartlara göre değerlendirilmesini istedi.

Dil sürçmesi

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu ''dil sürçmesi''nden söz etti ve Putin'in sözlerinin başarısız dış politikaların sonucu olduğu görüşünü ortaya koydu. Rusya'nın Türkiye'ye yönelmesinin Rum yönetimi düşündürmesi gerektiğini de ekledi.

Muhalefette hükümeti işaret etti

Simerini Rum siyasi partilerin görüşlerini detaylı aktardığı haberine ''Putin'den Soğuk Duş... Lefkoşa'da Rusya Devlet Başkanı'nın Açıklamalarına Karşı Uyuşukluk... Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Tek Boyutlu Politikasını Eleştiren Muhalefet Partileri Hükümet'in Moskova'yla İlişkileri Canlandırmasını İstiyor'' başlığını attı.

07:24
 // mustafa
nasyonalist yaklaşımla yönetilenlerin başı bitten kurtulmamıştır. komşularını düşman göstererek İş başı yapan siyaset adamlarının proje ve çözüm üretemediğini gördük....
21 Aralık 2014 07:24
06:46
 // Ömer
DİSİ Partisi Genel Başkanı Averof Neofitugiller Türkiye ile kıbrıs rum kesimi arasındaki ihtilafın derinleşerek devam etmesi için yıllardır sinsice ahlaksız planlar çevirme peşinde olduklarını aynı zamanda kıbrıs Türk kesimini de rum kesimi gibi oyuncağa, sömürü alanına çevirmeye çalışan siyonizmin uçakları kışkırtma ve gayretlerine devam edecektir....
21 Aralık 2014 06:46
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler