YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den Türkiye'ye: Onları reddedemezdik!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: "Türk ekonomisi büyüyor. Enerji ihtiyacı buna bağlı olarak artıyor. Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz onları reddedemezdik." dedi.
Putin'den Türkiye'ye: Onları reddedemezdik!
18 Aralık 2014 / 12:11 Güncelleme: 18 Aralık 2014 / 15:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilgili sorulara da cevap verdi. Putin "Türk ekonomisi büyüyor. Enerji ihtiyacı buna bağlı olarak artıyor. Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz onları reddedemezdik." dedi.

Putin, Türkiye'nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulması bize değil Avrupa Birliği'ne bağlı. Eğer Avrupa güvenli, stabil bir gaz akışı istiyorsa oradan alabilir. Şunun bilinmesini isterim, Rusya'dan daha ucuz ve güvenli gaz tedarikçisi yok" ifadelerini kullandı.

Erdoğan çok sağlam adam

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlara Türkiye'nin de katılmasını istemesi konusunda, "Türkiye ile bölgesel konularda çok sayıda ortak çıkarımız var. Bu nedenle Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız ve geliştireceğiz.

Türkiye'de bulunulduğum zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bazı konuları basın önünde konuşmayalım yarın AB'den buraya gelirler, dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok" dedi.

İşte Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar,

Para birimi Rublenin rekor düzeyde değer kaybetmesi nedeniyle ekonomik kriz endişesinin duyulduğu Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin, yılı değerlendirdiği basın toplantısında konuştu. Rusya Devlet Başkanı, ekonomik sorunlara dış faktörler neden oldu mesajını verdi.

Rus lider, piyasalardaki çalkantıya rağmen Rusya'nın gelirlerinin giderlerinden daha fazla olacağını söyledi. Putin, "Rusya'nın normal büyümeye dönmesi kaçınılmaz, mevcut durum en fazla iki yıl sürer" mesajını verdi.

Rusya Merkez Bankası'nın faiz oranı kararına da üstü kapalı değindi, "Merkez Bankası ekonomik konularda yeterli tepkiyi gösteriyor, mevcut kriz ekonomiyi çeşitlendirmek için kullanılmalı" dedi.

Putin'in hedefi, güçlü lider imajıyla "Ben buradayım paniğe gerek yok" mesajı vererek tedirgin olan Rus halkının endişelerini gidermek.

Rusya 1998'den sonra ilk kez bu kadar büyük bir krize girme tehlikesi yaşıyor.

Batının yaptırımları ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle Ruble, Dolar karşısında rekor düzeyde geriledi.

Merkez Bankası, Rubleye talebi artırmak için faiz oranlarını yüzde 10,5'ten rekor seviye olan 17'ye çıkardı.

Putin'in konuşmasında Batıya dönük mesajlar da vardı. Putin, "Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk diğerleri de kendilerinin tebaası. Ekonomimizde yaşananlar Kırım'ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli" dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler