YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin’den Rusya yanlılarına çağrı
Putin’den Rusya yanlılarına çağrı
03 Eylül 2014 17:28
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rusya yanlısı ayrılıkçılara saldırıları durdurmaları çağrısında bulundu.

Putin Ukrayna ordusunun da buna karşılık olarak ülkenin doğusundan çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da konuşan Putin, savaş halindeki her iki kesimin de hemen işbirliği yapması gerektiğini ifade ederek Rusya yanlısı ayrılıkçılara “saldırıları durdurun” dedi. Putin buna karşılık Ukrayna askerlerinin de Ukrayna’nın doğusundan geri çekilmesi gerektiğini ifade etti. Putin, bu konuda atılacak ilk adımın Donetsk ve Luhansk’ta yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın doğusunda güvenli bölge oluşturulması gerektiğini ifade eden Putin, Donbas şehrinde insani yardım alanlarının oluşturulmasını ve yerleşim yerlerine yardım konvoylarının gönderimine izin verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kış gelmeden önce bölgede altyapı ve insani yardım sorunlarının çözülmesini istediklerini kaydeden Putin, cuma günü Minsk’te gerçekleştirilecek barış görüşmelerinde nihai bir karara varılmasını beklediğini ifade etti.

 

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler