YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den nükleer korunma talimatı
Putin'den nükleer korunma talimatı
01 Kasım 2015 02:16
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer tehditlere karşı vatandaşların korunması için özel zahirelerin gözden geçirilmesini emir etti.

İlgili kurumlara aynı zamanda bu zahirelerin envanterini yapmak, teknik olarak eskimiş malzemeleri belirleme görevi verildi. Interfax ajansına göre, Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin nükleer, kimyasal ve bakteriyolojik tehditlere karşı Rusya vatandaşlarının korunmasında kullanılacak zahirelerin depolarının yeniden doldurmasını istedi.  

Putin, "Bu koruma zahirelerinin yeniden dökümü yapılarak, kullanma süresi geçenler belirlenmeli ve onların yeri modern örnekleri ile doldurulmalıdır. İnsanlarımızı korumada kullanılacak yeni örnekler yerli üretim malları olmalıdır. Rusya bunu yapacak teknik kapasiteye sahiptir ” dedi. "Her şeyden önce nükleer tesislerin, tehlikeli radyasyon, kimyasal ve biyolojik madde ve malzemeleri üretim merkezlerin güvenliği sağlanmalıdır." açıklamasında bulundu.

Putin ayrıca, Japonya'nın Fukushima şehrindeki nükleer santral kazası ya da Çin'deki zehirli maddeler deposundaki yangında olduğu gibi tehditlere karşı Rus halkının korunması için tedbirler alınmasını istedi.

 

DÜNYA BÜLTENİ

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler