YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den Kim'e davet
Putin'den Kim'e davet
21 Aralık 2014 19:41
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'u Moskova'ya davet etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği ordularının Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin 9 Mayıs'taki 70'inci yıldönümü kutlamaları için Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'u Moskova'ya davet etti. İki ülke arasında daha yakın ilişkilerin sağlanması amacına yönelik davet, Kremlin Sarayı tarafından da doğrulandı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, "Evet, böyle bir resmi davet gönderildi" dedi. Kuzey Kore rejimindense konuyla ilgili henüz açıklama gelmedi. Vladimir Putin'in davetine karşılık verdiği takdirde, Rusya ziyareti, Kim Jong-un'un ilk yurtdışı gezisi olacak.

2011'de babasının ölümüyle yönetimi devralan Kim, henüz herhangi bir yabancı ülkeyi ziyaret etmedi. Kuzey Kore'nin, Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi Moskova'yla yeniden çok yakın bir işbirliği içine girmek istediği kaydediliyor.

Kim Jongun'un özel temsilcisi geçtiğimiz ay Rusya'ya giderek bu amaçla temaslarda bulunmuştu. Rusya'nın ise, Güney Kore'ye ulaştırmak istediği doğalgaz hattı için Kuzey Kore topraklarını kullanmayı amaçladığı biliniyor. 

Rusya yine arabulucu

Rusya ayrıca, tıpkı İran'da olduğu gibi, Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda uluslararası toplumla Pyongyang arasında aracılık rolü oynamaya çalışıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore'nin nükleer programla ilgili müzakereleri başlatmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Kuzey Kore, Güney Kore, Japonya, Çin, Rusya ve ABD 2003'te Kore Yarımadası'nı nükleerden arındırmak için müzakerelere başlamış, ancak Kuzey Kore'nin 2006 ve 2009'da nükleer test yaptığı ortaya çıkınca, görüşmeler yarıda kesilmişti. 

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler