YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den intikam yemini
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Moskova'daki Domodedova Havaalanı'nda dün düzenlenen terörist saldırının "intikamının alınmasının kaçınılmaz" olduğunu söyledi.
Putin'den intikam yemini
25 Ocak 2011 / 17:00 Güncelleme: 25 Ocak 2011 / 17:11

Putin, Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 35 kişinin öldüğü saldırının polis tarafından çözüleceğine dair kuşkusunun olmadığını belirterek, "Adice, zalim ve duygusuzca bir suç işlenmiştir. Çok sayıda kişi yaralanmış ve ölmüştür. Güvenlik güçleri açısından bu suçun çözüleceğine dair bir şüphem yok ve intikamının alınması da kaçınılmazdır. Hükümetin görevi de yaralılara ve hayatını kaybedenlerin yakınına gereken yardımı yapmaktır" dedi.

Davos ziyaretini patlama yüzünden iptal eden Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, iç istihbarattan sorumlu Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) birim şefleriyle toplantısında yaptığı açıklamada, polise terörist saldırının arkasındaki kişileri bulma talimatı vererek, havaalanında teröristlerin sızmasına neden olan güvenlik açığının sorumlularının da işine son verileceği mesajını verdi.

Medvedev, havaalanındaki terörist saldırıyı düzenleyenleri bulup yargı önüne çıkarmak için gerekli her şeyin yapılması gerektiğini belirterek, "Bu eşkıyaların yuvaları ne kadar derine inşa edilmiş olursa olsun, mutlaka bulunup imha edilmeli. Bulundukları yerde imha edilmeliler" dedi.

Havaalanındaki güvenlik yetkililerini de eleştiren Medvedev, "Domodedova Havaalanı'nda insanların güvenliğini sağlamada sistematik zafiyet olduğu son derece net" diye konuştu.

Medvedev, İçişleri Bakanlığına buradaki güvenlik yetkililerinin işlerine son verilmesi talimatı vererek, güvenlik açığından sorumlu olan yetkililerin yargılanabileceğini söyledi.

Başkan Medvedev, havaalanlarında insanları ve bagajlarını toplu şekilde kontrol edebilecek bir sistem üzerinde çalışılması talimatı da verdi.

Domodedova Havaalanı'nda dün gece düzenlenen terörist saldırının sorumluluğunu şimdiye kadar kimse üstlenmedi, şüpheler Kuzey Kafkasya'daki militanlara yoğunlaşmış durumda.


-"ÖLENLERİN 8'İ YABANCI"-


Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yayımladığı listede ölen 8 yabancıdan ikisinin İngiliz, diğerlerinin de Alman, Bulgar, Kırgız, Tacik, Özbek ve Ukraynalı olduğunu belirterek, ölenlerden 16'sının Rus olduğu ve geriye kalan 11 kişinin kimliğinin ise tespit edilemediğini kaydetti. Yaklaşık 180 yaralı arasında çok sayıda yabancı ülke vatandaşı da bulunuyor.

Adı açıklanmayan bir güvenlik yetkilisi Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, intihar eyleminin 30-40 yaş arasında bir erkek tarafından yapıldığını söylerken, diğer haber ajansları intihar eylemcisinin bir kadın ve bir erkek olduğunu, bazı kaynaklar da bir kadın tarafından yapıldığını belirtiyorlar.

Domodedova Havaalanı Sözcüsü Yelena Galanova, gazetecilere yaptığı açıklamada, havaalanı yönetiminin patlamadan sorumlu tutulamayacağını belirterek, "Biz sorumlu olduğumuz hava trafiği güvenliği açısından gerekli tüm sorumluluğumuzu yerine getirdik" dedi.

Moskova'daki yatırım Bankası VTB tarafından yapılan açıklamada, saldırının Kremlin'in ekonomiyi enerjiye bağımlılıktan kurtarma reformlarını engelleyebileceği uyarısında bulunularak, "Ulusal güvenliğe yönelik artan tehdit, üst düzey yetkililerin gelecek dönem ekonomi politikalarını belirleme gibi acil konulara yönelik dikkatini dağıtabilir. Bu aynı zamanda 2011-2012 seçim kampanyalarını da etkileyebilir" denildi.

Polis, dün geceden beri başkent Moskova'daki metro ve tren istasyonlarının yanı sıra havaalanlarındaki güvenlik önlemini üst seviyeye çıkarmış durumda.


-PUTİN VE MEDVEDEV YARALILARI ZİYARET ETTİ-


Medvedev, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Sağlık Bakanı Tatyana Golikova ile birlikte Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü'ne ait hastanedeki yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Putin de Sobyanin ve Golikova ile birlikte Vişnevski Enstitüsü'ne ait hastanedeki yaralıları ziyaret etti.

Bu arada, Domodedova Havaalanı'ndaki patlamanın ardından güvenlik önlemleri artırılırken, ziyaretçiler artık girişten itibaren tek tek aranıyor. Bazı Moskovalıların dış hatlar terminalinin geliş bölümüne karanfil bırakarak hayatını kaybedenlerin anısında saygı duruşunda bulunduğu dikkati çekti. AA

intikam yemini kimleri bulur???
 // ibrahim çelikoğlu
Biz biliyoruz.Zavallı,muhtaç garibanlardan intikam alınacağı açıktır.
Putin'i yönlendirmek kolaydır....
25 Ocak 2011 17:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler