YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den Esad yönetimine övgü
Putin'den Esad yönetimine övgü
13 Eylül 2013 18:54
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduğunu tekrarladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduğunu tekrarlayarak, Şam yönetiminin kimyasal silah kullanımını yasaklayan Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne taraf olacaklarını açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Şangay İşbirliği Örgütü toplantısında konuşan Putin, Suriye’nin anlaşmaya katılacağını duyurmasının, ülkedeki uyuşmazlığın çözümüne yönelik çabalarda ciddi olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Tüm dikkatlerin Suriye üzerinde olduğunu dile getiren Putin, "Birleşmiş Milletler’in onayı olmaksıznı, bu ülkeye yurtdışından yapılacak herhangi bir askeri müdahalenin kabul edilemez olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Putin, "Suriye’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisinin, bugünden itibaren Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin tam üyesi olduklarını söylediği haberleri geldi. Suriye yönetiminin aldığı bu kararı memnuniyetle karşılamamız gerektiğine inanıyorum. Ayrıca bunun, Suriye krizinin çözümüne yönelik çok ciddi bir adım olacağı umudumu da dile getirmek istiyorum. Bu, Suriyeli ortaklarımızın ciddi olarak bu yolu takip etme niyetinde olduklarını gösteriyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı da, Şam yönetiminin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne katılma kararını memnuniyetle karışladığını açıkladı.Suriye, ABD’nin askeri müdahale tehdidinin ardından, Rusya’nın arabuluculuğuyla ülkedeki kimyasal silah stoklarının uluslararası idarenin denetimine bırakılması ve imha edilmesi planını kabul etmişti. Rusya ve Çin, 2,5 yıldan fazla süredir devam eden, 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği şiddeti sona erdirmeyi amaçlayan BM Güvenlik Konseyi kararlarını bloke etmişlerdi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler