YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den dolar hamlesi: Limanlarda rubleye geçiyor!
Rusya Devlet Başkanı Putin, bir buçuk yıl önce teklif ettiği ancak büyük şirketlerin sıcak bakmadığı liman tarifelerinde dolar yerine ruble kullanılması teklifini yineledi ve hükümetten gerekli mevzuatı onaylamasını istedi.Gelecek yıldan itibaren bu karar
Putin'den dolar hamlesi: Limanlarda rubleye geçiyor!
20 Eylül 2017 / 18:32 Güncelleme: 20 Eylül 2017 / 18:40

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gelecek yıldan itibaren tüm limanlarda ana para birimi olarak Rus rublesi kullanılmasına yönelik mevzuatın onaylanması talimatını verdi. Açıklama Kremlin'in web sitesinden yapıldı.

Yabancı para birimi yükümlülüğü olan yükleme boşaltma şirketlerini korumak adına, ruble düzenlemesi uygulanmadan önce bir geçiş süreci planlanacağı da gelen bilgiler arasında.

Rusya'nın Federal Tekel Önleyici Kurumu Başkanı Igor Artemyev'e göre, devlet teşekkülü oldukları halde Rus limanlarındaki pek çok hizmet ABD doları cinsinden yapılıyor.


1.5 yıl önce de teklif edilmişti

Artemyev bu kararın yabancıları Rus parası almaya zorlayacağını ve bunun da ruble için iyi olacağını belirtti. Habertürk'ün haberine göre, FAS, 2016 yılında Rusya'nın en büyük liman grubu NMTP'ye çeşitli davalar açmış ve grup şirketlerinin nesnel bir zemin olmaksızın aktarmalı yükleme tarifelerini dolar cinsinden belirleyerek piyasayı yükselttiğini iddia etmişti.

Dava sonucunda NMTP yaklaşık 10 milyar ruble yani bugünkü kurdan 165 milyon dolar cezaya çaprtırılmıştı. Öte yandan bu karar, geçtiğimiz temmuz ayında Moskova'da bir mahkeme tarafından bozuldu.
Vladimir Putin, liman tarifelerinde rubleye geçişi ilk olarak 1.5 sene önce teklif etmiş ancak bu fikir rublede yaşanan dalgalanmalar nedeniyle gelirlerini dolar ve diğer yabancı para birimleri üzerinden tutmak isteyen büyük nakliye firmaları tarafından kabul görmemişti.

DARISI TÜRKİYENİN BAŞINA
 // ertekin
Bu USD hayranlığı tüm dünyada bitirilmeli.çok güzel hareketler bunlar....
20 Eylül 2017 19:59
 // bascavus
güzel bır hareket sayın Putin Türkiye TL kulanıRSA diğer ülkeler kendi parasini kullanırsanız dolar peçete kağıdı olur abd nin borcu 21 trilyon dolar ve ekonomisi coker...
20 Eylül 2017 18:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler