YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'den BM'ye: Dikkatli olun
Putin'den BM'ye: Dikkatli olun
18 Kasım 2011 20:59
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, BM Güvenlik Konseyi'nden Suirye'de yaşanan olaylar için hazırlanacak kınama taslağında itidalli davranılmasını istedi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, BM Güvenlik Konseyi'nden, Suriye'deki muhalefetin güç kullanılarak bastırılması konusunda hazırlayacağı kınama kararı taslağında itidalli davranmasını istedi.

Putin, Fransa Dışişleri Bakanı Francois Fillon ile görüşmesinden sonra gazetecilerin Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye karşıtı bir kararı destekleyip desteklemeyecekleri yolundaki sorusu üzerine, "Uluslararası toplulukla çalışmaya hazırız ancak biz itidalli ve dikkatli olunmasını istiyoruz" dedi.

Vladimir Putin, Rusya'nın "partnerlerinin düşüncelerini göz ardı etmeyeceğini ve herkesle işbirliği " yapacağını da sözlerine ekledi.

Fillon da yaptığı açıklamada, uluslararası topluluğun Suriye üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini belirterek, "Bu sayede Esad bölgedeki durumu daha fazla istikrarsız hale getiremesin" dedi.

Fransız Bakan BM Güvenlik Konseyi'nin hazırlayacağı kararın da konseyden veto edilmeden çıkmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Rus yetkililer bu hafta başında Moskova'da muhaliflerle görüşmesine karşın Esad rejimini destekler pozisyonda duruyor. Suriye karşıtı iki karar daha önce Çin ve Rusya'nın vetosuna uğramıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler